Kiracılar dikkat! Yeni düzenleme geliyor…

AK Partili milletvekillerinin haziran ayı başında TBMM’ye sunmayı planladığı vergi reformu taslağına göre, ev sahiplerinin vergi yükü artırılıyor. Bu taslağa göre, evlerini düşük bedelle kiraya veren ev sahiplerine tanınan 33 bin liralık Gelir Vergisi istisnası kaldırılıyor.

tüik
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, reform taslağına göre, evini kiraya veren ev sahiplerinden, bir yılda elde ettikleri kira geliri karşılığında indirim uygulanmadan doğrudan yüzde 15’ten başlayıp yüzde 40’a kadar uzanan oranlarda vergi alınacak. Yeni vergi yükü, bu yıl elde edilen kira gelirlerinden itibaren başlatılacak.

Mevcut düzenlemede kira geliri elde eden ev sahipleri ‘götürü gider’ ya da ‘gerçek gider’ yöntemlerinden birini seçerek vergisini ödüyor. Götürü gider yöntemini seçen ev sahiplerinin vergi matrahı her yıl artırılarak belirlenen muafiyet tutarında indiriliyor. Örneğin bu yıl muafiyet tutarı 33 bin lira. Muafiyet tutarının altında kira geliri elde edenlerden vergi alınmıyor. Muafiyet tutarının üstünde elde edilen kira gelirlerinden ise 33 bin liralık muafiyet indirimi uygulandıktan sonra kalan tutara göre vergi alınıyor.

Muafiyetin kaldırılmasıyla birlikte evini düşük tutarlarla kiraya verenler başta olmak üzere ev sahiplerinin vergi yükü artacak.

HABER MERKEZİ

Kiracılar dikkat! Yeni düzenleme geliyor…

Yorumlar kapalı.