Kolonoskopi ile erken tanı mümkün

Batıgöz Balçova Cerrahi Tıp Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Halil Genç kolonoskopiyi anlattı. Kolonoskopinin yaygın olarak bağırsak ve rektum hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir işlem olduğunu ileten Doç. Dr. Halil Genç, “Kolonoskopi sayesinde hastada herhangi bir belirti görülmeyen evrelerde bile bağırsak polipleri keşfedilebilir ve kolon kanseri erken dönemde önlenebilir” diye konuştu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kolonoskopinin bağırsak ve rektum hastalıklarının tanı ve tedavisi için kullanılan endoskopik bir işlem olduğunu belirten Batıgöz Balçova Cerrahi Tıp Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Halil Genç, İşlem sayesinde ucunda kamera ve ışık bulunan esnek bir cihaz ile bağırsak sistemi ve rektum detaylı şekilde görüntülenebilmekte ve bölgeye dair hastalıklarda erken tanı ve tedavi sağlanabilmektedir. Kolonoskopi yaygın olarak nedeni belirlenemeyen karın ağrıları ve makat kanamaları gibi durumların incelenmesi için yapılmaktadır. Ayrıca nedeni açıklanamayan kilo kayıpları ve kansızlık, kronik ishal ve kronik kabızlık gibi durumlarda da sıklıkla kolonoskopiye müracaat edilmektedir. Kırk beş yaşını geçmiş tüm sağlıklı bireyler belirli aralıklarla kolonoskopi yaptırmalıdır. Bu sayede hastada herhangi bir belirti görülmeyen durumlarda bile bağırsak polipleri keşfedilebilir ve kolon kanseri erken dönemde önlenebilir”dedi.

Sıvı diyeti

Kolonoskopinin  anestezi ile uygulandığını söyleyen Doç. Dr. Genç , “İşlem öncesinde hekiminiz tarafından daha sağlıklı bir görüntüleme sağlanabilmesi adına birkaç günlük bir sıvı diyeti önerilir. Ardından doktorunuz bağırsak sisteminin boşaltılması adına bazı ilaçlar reçete eder. İşlem öncesinde hasta belli bir süredir su dahil herhangi bir şey içmemiş ve yememiş olmalıdır. İşlem öncesinde anestezi ile uyutulan hastanın bağırsak sistemi hekim tarafından incelenir. Kolonoskopi işlemi sonrasında rahat edebilmek için işlemin uygulanacağı gün bol kıyafetler giyilmelidir” ifadelerini kullandı.

“İşlem sonrası ağrı gelişmez”

Doç. Dr. Genç, “Kolonoskopinin herhangi bir riski bulunmamaktadır. İşlemin ardından genellikle herhangi bir ağrı gelişmez. Kolonoskopi yapıldıktan sonra da hastanın işlem kaynaklı ağrı gibi bir yakınması olmaz. Kolonoskopi sayesinde bağırsağın bütün iç mukozasını görüntülü bir ekranda detaylı olarak izlenebilir. Kolon polipleri, kolon iltihabı ve kolon kanseri gibi hastalıkların erken dönemde kesin bir tanı konulabilir. Kolonoskopi sayesinde tanı konulan hastalık bu doğrultuda etkin bir şekilde tedavi edilebilir” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Kolonoskopi ile erken tanı mümkün