Konak’ta gezilecek yerler

Konak'ta nereye gidilir, en çok neresi tercih edilir, tarihi eser yapıları nerede?.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Konak seyahatinizde gezilmesi gereken yerler arasında; Saat Kulesi ve Alsancak Terminali, Tarihi Asansör ve Dario Moreno Sokağı, Kemeraltı Çarşısı, Kordon Boyu, Aziz Polikarp Kilisesi, Kültür Mahallesi, Sevgi Yolu, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Kızlarağası Hanı, Agora Örenyeri, Salepçioğlu Cami, Kahveciler Sokağı ve birbirinden güzel Konak müzeleri yer almaktadır.

Konak’ta gezilecek yerler

Saat Kulesi 

Konak Meydanı’nda Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Saat Kulesi, hem ilçenin hem de genel olarak İzmir’in tarihi ve turistik sembollerinden biri olarak görülebilir.

Dört çeşmeli ve dört saatli bu saat kulesi, 20. yüzyılın başında II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25.yıl dönümü anısına Fransız mimar Raymond Pere tarafından inşa edildi.

Konak Saat Kulesi Nerede Nasıl Gidilir - Tarihi - Konak / İzmir

Tarihi Asansör 

Uzun yıllar boyunca farklı kültürlere başarıyla ev sahipliği yapan güzel İzmir’in Konak ilçesinde yer alan Tarihi Asansör, bu kültürel zenginliğin en tipik örneklerinden biridir.

 Yükseklik farkı bulunan iki yolu birbirine bağlamak için yapılan bu asansör, 20. yüzyılın başında inşa edilmiştir. Konak’taki bu  asansörü haftanın her günü, 08:00 – 00:00 saatleri arsında ziyaret edebilirsiniz. Eskiden ücretli olan bu tarihi asansör artık ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Konak Meydanı’ndan Tarihi Asansör’e yürüyerek ulaşmak oldukça kolaydır.

İzmir Tarihi Asansör - Nerededir ? Yukarıda Neler Yapılır?

Kemeraltı Çarşısı

Kordon’da Anafartalar Caddesi’nde bulunan Kemeraltı Çarşısı’nın tarihi 17.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Caddenin kıvrımı üzerinde yer alan bu tarihi çarşı; yalnızca Konak yerlileri için değil, aynı zamanda yerli ve yabancı turistler için de alışveriş yapmak için en popüler mekanlardan biridir.

Kemeraltı Çarşısı’nda bulunan çok sayıda dükkanda; mücevherler, kıyafetler, yerel el sanatları, çömlekler ve diğer birçok değerli eşya satışı yapan işletmeler bulunmaktadır.

Dikkat edin! geniş bir alanda bulunan Kemeraltı Çarşısı’nda kaybolabilirsiniz.

Kemeraltı

Kordon Boyu

İzmir’in ve Konak’ın en ünlü yerlerinden biri olan Kordon Boyu, muhteşem İzmir Körfezi manzarasının tam karşısında keyifli vakit geçirmek için idealdir.

Konak İskelesi’nden başlayarak Alsancak Tren Garı’na kadar yaklaşık 5-6 km’lik kordon benzeri bir sahil şeridi olan Kordon Boyu, günün her saatinde ilgi görmekte.

Alsancak Kordon Boyu

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Konak’ta Alsancak mevkiinde bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir Körfezi’nin yanı başındaki konumu ile merkezi bir noktada yer alır.

İlçe merkezine ortalama 5 km uzaklıkta bulunan caddeye, özel araba ile ortalama 10-15 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için Alsancak Tren İstasyonu’nda inmeniz gerekmektedir. Otobüs ile gitmek için 680, 681, 691 ve 912 no’lu hatlar kullanılabilir..

 

Visit İzmir Hakkında

İzmir Kültürpark

Konak’ta Şair Eşref Bulvarı üzerinde bulunan İzmir Kültürpark, merkezi bir konuma sahiptir.

Merkezi konumu ile İzmir Kültürpark’a yürüyerek kolayca ulaşım sağlanır. Toplu taşıma ile gitmek için 691, 912 ve 921 no’lu otobüs hatları ve İzmir Metrosu kullanılabilir. Metro ile gitmek için Basmane durağında inilmesi gerekmektedir.

Kültürpark’da bulunan  açık hava tiyatrosu, lunapark ve fuar alanı da ilgi görmektedir.

 

Kültürpark

Alsancak Sevgi Yolu

Konak’ta Alsancak mevkiinde bulunan Alsancak Sevgi Yolu, Konak’ın en önemli turistik cazibe merkezlerinden biridir.

İlçe merkezine yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan Sevgi Yolu’na araba ile ulaşım ortalama 10 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek için 680, 681, 691 ve 912 no’lu otobüs hatları, İzban hattı ve İzmir Metrosu kullanılabilir. İZBAN ve metro ile ulaşım için Alsancak durağında inilmesi gerekmektedir.

2011 yılında açılan bu yol, hem şehrin yerlileri hem de yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgelerden biridir. Alsancak Sevgi Yolu

Kültür Mahallesi

İzmir Körfezi’nin yanı başında yer alan Kültür Mahallesi; butik dükkanları, yerel el işi mağazaları, hediyelik eşya dükkanları, kahve dükkanları, ilçenin en tarz mekanlarına ev sahipliği yapar.

 

Konak Kültür Mahallesi Satılık Daire Fiyatları ve İlanları

 

Kızlarağası Hanı

Konak’ın tarihi hanlarından biri olan Kızlarağası Hanı, tarihi 18.yüzyıla uzanan, dönemin önemli bir ticaret merkezidir. Günümüzde, canlı ve hareketli bir alışveriş durağı olan Kızlarağası Hanı, İstanbul’da bulunan Kapalıçarşı’yı ile benzetilmesi mümkündür.

Küçük dükkanlardan oluşan Kızlarağası Hanı tarihi görünümünü korumaktadır.

Bir Afro-Türk'ün İzmir'e hediyesi: Kızlarağası Hanı | Independent Türkçe

 

Kahveciler Sokağı

Konak’ın turistik cazibe merkezlerinden biri olan Kızlarağası Hanı içerisinde yer alır.

Kendine has otantik ve oldukça sevimli havası ile yerli ve yabancı turistler tarafından da sık sık ziyaret edilen Kahveciler Sokağı, sokağın her iki yanında da çok çeşitli kahve dükkanlarını görmek mümkün. Konak’ta yapılacak turistik ya da tarihi bir geziye ufak bir mola vermek için ideal bir sokaktır.

Kahveciler Sokağı - 3595 ziyaretçidan 12 tavsiye

 

Gazi Kadınlar Sokağı

Alsancak mevkiinde yer alan Gazi Kadınlar Sokağı’na, merkezi konumu ile yürüyerek kolayca ulaşım sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile gitmek için; Konak- Karşıyaka vapur hattı ve İzmir metrosu seçenekler arasındadır.

Rakı balık ve kebapçılar sokakta büyük bir ilgi görmektedir.

Gazi Kadınlar Sokağı › Gezi Rehberi | Konak | İzmir

 

Haber Merkezi

Konak’ta gezilecek yerler

Yorumlar kapalı.