Manisa’da yer altı suları derine iniyor

Dünya çapında yaşanan iklim değişikliğine bağlı olarak, Manisa'nın Alaşehir ilçesinde özellikle üzüm bağcılarının kullandıkları yer altı suları her gün biraz daha derine iniyor. Yaklaşık 10 yıl önce ortalama 70 metre derinlikten çıkartılan artezyen pompası suları günümüzde 300-400 metrelere kadar indi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya çapında yaşanan iklim değişikliğine bağlı olarak, Manisa’nın Alaşehir ilçesinde özellikle üzüm bağcılarının kullandıkları yer altı suları her gün biraz daha derine iniyor. Yaklaşık 10 yıl önce ortalama 70 metre derinlikten çıkartılan artezyen pompası suları günümüzde 300-400 metrelere kadar indi. Suların her yıl derine inmesine bağlı olarak kuyulardaki arızalarda artmaya başladı. Eski teknolojilerin geride bırakıldığı günümüzde pompa arızaları artezyen kuyusuna salınan su altı kamerasıyla kolaylıkla tespit edilerek tamir edilebiliyor.

“SU KAMERASI İLE TESPİT”

Bobinaj ustası Muhammet Yılmaz, “10 yıldır bu işin içindeyim. Eskiden suları 60 metreden alıyorduk, şimdi 300 metreden su alıyoruz. Babam yaklaşık 20 yıldır bu işi yapıyor, bende 10 yıldır babamla beraber bu işi yapıyorum. Su pompası arızaları arasında; kademe doluyor, lastik eskiyor, motor yanıyor, kuyuda çökme yaşanıyor. Eskiden 15 beygirlik bir pompa ile 60 metreden saatte 20 tona kadar su alıyorduk. Şimdi sular derine düştüğü için dalgıçlar büyüdü, kademeler büyüdü. Kuyu arızalarını günümüz teknolojilerinden olan kamera sistemiyle tespit ediyoruz. Yaklaşık 500 metreye kadar ulaşan kameramızı kuyuya salıyoruz, su kameramız kuyudaki arızayı tespit ediyor, bizde veriler istikâmetinde kuyudaki arızaları kolaylıkla tamir edebiliyoruz” dedi.

“100 METRELİK KUYULAR KURUDU”

Bahçesindeki sondaj pompası arızalanan Alaşehirli üzüm üreticisi Atilla Bilir, “Eskiden kışlarımız yağışlı ve sularımız bol oluyordu. Günümüzde iklimler değişti. Yağışlar azaldı, şiddetli yağıyor ve sular akıp gidiyor, yağmur suyu yer altına inmeden derelere akıyor. Günümüzde eskiden kalan ve kullandığımız 100 metrelik kuyular kurudu. Şimdi 400 metreye kadar derinlikte kuyular kazılıyor ” diye konuştu.

İHA

Manisa’da yer altı suları derine iniyor

Yorumlar kapalı.