MEB duyurdu! Nakil işlemlerine ilişkin yeni karar!

Tokat'ta özel okuldan devlet okuluna nakil sürecinde yaşanan sıkıntıların ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) adımlarını hızlandırdı. Kamu Denetçileri Kurumu'nun (KDK) önerileri doğrultusunda, nakil prosedürlerinde politika güncellemesi yapılacağını duyuran MEB, benzer durumların tekrarlanmasını engellemeyi amaçlıyor.

meb
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tokat’ta yaşayan bir veli, özel okulda okuyan çocuğunun evine yakın olan ortaokula gitmesi için KDK’ya başvurdu. İddiaya göre, talebin kabul edileceğinin önce sözlü olarak bildirildiği belirtildi. Veli, çocuğunun özel okulda olması nedeniyle nakil işlem talebinin MEB sisteminden veli tarafından yapılamadığını vurguladı. Veli, nakil talebinin özel okul tarafından yapılabildiğini hatırlatıp, çocuğunun 2023/2024 yılında başka bir okulda öğrenime devam edeceğini özel okula bildirdiğini kaydetti.

‘İHMAL ARAŞTIRILSIN’

İlgili ortaokula giden veli, kayıt işlemini başlatmak istediğinde okul müdürü tarafından kontenjanın dolduğu gerekçesiyle geri çevrildiğini iddia etti. Çocuğunun 6 aydır nakil için sırada beklediğini sözlü onayl aldığı için özel okulda kayıt yenilemediğini ve erken kayıt indirimi ile daha önceden kazandığı indirimlerden yararlanmadığını vurguladı. Veli, söz konusu ihmalin araştırılmasını istedi.

‘PROSEDÜR AÇIKÇA ORTAYA KONMALI’

KDK, başvuru ile ilgili mağduriyetin asıl nedeninin nakil işlem prosedürün bilinmemesinden kaynaklandığını açıkladı. Nakil işlemi yapmak isteyen velilerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğinin açıkça ortaya konulmadığına dikkati çeken KDK, okul nakil işlemlerine ilişkin prosedürün kamuoyunun erişimine açık ve kolayca ulaşılabilir olmasını sağlayacak idari uygulamayı kuvvetlendirici birtakım önlemler alınması yönünde Milli Eğitim Bakanlığına tavsiye kararı verdi. MEB de nakil işlemlerinde politika güncellemesine gidileceğini açıkladı.

HABER MERKEZİ

 

MEB duyurdu! Nakil işlemlerine ilişkin yeni karar!

Yorumlar kapalı.