‘Medeni haklarımız tehlike altında’

İYİ Parti İzmir Teşkilatı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadına yönelik şiddetin Türk Kültürü’nde olmadığı belirtilirken AK Parti’nin Türkiye’yi selefileştirdiği açıklamasında bulunuldu.

'Medeni haklarımız tehlike altında'
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti İzmir İl Kadın Politikaları Başkanı Sayın Ahsen Kol açıklamasında, Cumhuriyet’in 100. yılının kutlanmasına rağmen; kadına karşı şiddetin daha da arttığı, kadını daha da umutsuzluğa sevk ettiği bir yıl yaşadıklarını belirtti. Kadın evde, sokakta, okulda, her yerde şiddete, tacize uğradığını, katledildiğini ifade eden Kol, şiddetin yalnız fiziksel değil; ruhsal, sosyal, cinsel, ekonomik ve dijital olarak da yaşandığını ve onurun zedelendiğini dile getirdi.

Türk tarihinde kadının her daim erkekle birlikte mücadele ettiğini ve devletlerin yaşamasını, gelişmesini ve güvende olmasını sağladığını hatırlatan Kol şöyle konuştu:

“Türk kültürü ve geleneklerinden uzaklaştıkça, kadına karşı şiddetin arttığı çıplak gözle görülen/yaşanan bir gerçektir. Günümüz iktidarının 21 yıldır yarattığı marazlı siyasi iklimde, Türk ulusu kimliğinden uzaklaştırılmakta; kadın eve kapatılmaya, değersizleştirilmeye, nesnelleştirilmeye başlanmıştır. İktidar, Türkiye’yi selefileştirme yolunda hızla ilerleyebilmek için bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiş, 6284 sayılı Kanunun da kaldırılmasını isteyecek kadar şuurunu yitiren odakları cesaretlendirmiş, şiddet yanlıları karşında kadının açık hedef hâline gelmesine neden olmuştur. Medeni haklarımız dahi tehlike altındadır. Bunlar Türk kadınınca kabullenilebilecek şeyler değildir! Hiç olmadı, bundan sonra da olmayacak!

Biz; “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” diyen Atamızın izinde, Türk kadınını hak ettiği yere getireceğimize söz veriyoruz.”

Haber Bülteni 

‘Medeni haklarımız tehlike altında’

Yorumlar kapalı.