İzBB Başkan Vekili Özuslu: Cep telefonlarını yiyebildiniz mi?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen’li üreticilere manda yetiştiriciliğini canlandırmak için Menemenli üreticilere manda hibe etti. Gıdanın önemine değinen Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Gıdanın ne kadar kıymetli olduğunu pandemide gördük. Herkesin cep telefonu var, cep telefonlarını yiyebildiniz mi?” ifadelerini kullandı. 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni İzmir Gazetesi’nden Berivan Kaya’nın haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemenli üreticilere manda desteği verdi. Süleymanlı Köyü’nde gerçekleştirilen dağıtım törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, CHP Menemen İlçe Başkanı Ömer Güney ve çok sayıda Menemenli üretici katıldı.

“34 MANDAMIZI HİBE EDECEĞİZ”

Başkan Vekili Mustafa Özuslu konuşmasında, “Burada hayırlı bir iş için bir araya geldik. Sizlerle karşılıklı konuşmak isterim. Meseleyi doğru anlatalım. Köylümüz için ne amaçlıyoruz bunları konuşmak istedik. 9 yürekli insana 34 mandalarımızı hibe edeceğiz. Ben Menemen’in eniştesiyim. Mera dediğimiz yerlerde mandacılık çok vardı. Suda oyalanır, yemeğini yer ve akşam döner sütü alınırdı. Bunlar altın kadar kıymetli. Bugün manda sütünün kilosu 45 lira. Bu yüzden altın kadar kıymetli. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in yaptığı işte bu yüzden kıymetli. Manda üreticiliği yeniden canlanıyor. Biz Selçuk’ta, Tire’de, Bergama’da, Kınık’ta manda dağıttık. Bugüne kadar 300’ün üzerinde manda dağıttık. Burada bugün dağıtacağımız mandalar önümüzdeki yıla kalmadan üreyecek. Sizin hanenize bereket gelecek. Hanenize daha iyi bir yaşam için daha fazla para girecek. Ben bu işi yapacağım diye yola çıkan bu değerli kardeşlerimiz diğer üreticilerimize örnek olacak. Mandacılık İzmir’de ve İzmir çevresinde çığ gibi büyüyecek. Kırsal kesimleri desteklemek için bu projeleri yapıyoruz. Başka bir tarım mümkün derken gereklerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Köylü yoksa hiçbir şey yok” dedi.

 “BUNU DÜNYA BİLİYOR BİZ BİLMİYORUZ”

Gıdanın önemine değinen Özuslu, “Gıdanın ne kadar kıymetli olduğunu pandemide gördük. Herkesin elinde cep telefonu vardı, cep telefonlarını yiyebildiniz mi? Buğdaylar üretilmeseydi, ekmek yiyemezdik. Rusya-Ukrayna savaşı çıktı dünyada buğday krizi patladı. Buğday krizi sonucu bir tahıl koridoru açıldı. Gıda, üretim, köylü önemli. Bunu dünya biliyor biz bilmiyoruz. Çiftçimizi üreticimizi desteklemiyoruz. Hollanda, Fransa milli hasılatının önemli bir kısmını çiftçiye veriyor. Bizde de yüzde 1’ini vermemiz gerekirken vermiyoruz. Devletin bu desteği vermesi gerekiyor. Bu üreticiye anasının ak sütü kadar helal. Vermiyor ancak biz hesap bile sormuyoruz. Geleceğimiz için hesap sormalıyız. Destekleneceksin ve Hollanda’yla rekabet edeceksin” dedi.

“ÜRETİCİ VARSA HAYAT VARDIR”

Özuslu açıklamasının devamında, “Biz İzBB olarak ‘Başka bir tarım mümkün’ mottosuyla böyle büyük bir desteği vermeye çalışıyoruz. Üretici varsa hayat vardır. Üretici varsa belediye vardır. Üretici varsa Türkiye, gelecek vardır. Üretmiyorsak biz esareti kabul etmişizdir. Kooperatiflerimizle, çiftçilerimizle, odalarımızla hep birlikte üreteceğiz. O üretimin Menemen’de bir kıvılcımını daha açmak için buradayız” dedi.

KURALAR ÇEKİLDİ, MANDALAR VERİLDİ 

Menemenli üreticiler mandalara ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e özgü yazdığı şiirleri okudu.  Özuslu, yetiştiricilere tek tek söz vererek kendilerini tanıtma fırsatı verdi. Yetiştiriciler sertifikalarını Başkan Vekili Özuslu verdi. Kura çekimiyle mandalar üreticilere verildi.

Haber Merkezi

İzBB Başkan Vekili Özuslu: Cep telefonlarını yiyebildiniz mi?

Yorumlar kapalı.