MİT Raporu’nda yer aldı: Ermenistan Öcalan’a onur madalyonu verdi

Sabah yazarı Ferhat Ünlü, "20. yüzyılın en ilginç MİT raporu" başlıklı yazısında Polat Safi'nin kitabına değindi. Kitapta PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın Ermenistan olan ilişkisine de yer verildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Odatv.com’da yer alan habere göre, Sabah yazarı Ferhat Ünlü, “Polat Safi, Milli İstihbarat Teşkilatı (1826-2023) adını verdiği kitabında istihbarat tarihimizin takribi 200 yılına ışık tutuyor. Kitabın ilk defa erişilen MİT arşiv belgeleriyle yayımlanması da önemli.” dedi.

Ferhat Ünlü PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın Ermenistan’la ilişkilerinin kitaba konu olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Kitaptaki bir başka MİT raporu da 25 Ocak 1994 tarihli. Bu raporda da Ermenistan’ın PKK’ya ve lideri Abdullah Öcalan’a desteğinin maddi karinelerine yer verilmiş:

“PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Ermeni yönetimi ile ilişkileri hakkında değişik kaynaklardan intikal eden; Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter-Petrasyon’ın Abdullah Öcalan’a bir onur madalyası gönderdiği, anılan madalyanın 19-21 Aralık 1993 tarihleri arasında Lübnan’a resmi bir ziyarette bulunan ve bilahare Suriye’ye geçen Ermeni meclis heyeti tarafından Şam’da Abdullah Öcalan’a verildiği, 22 Aralık 1993 tarihine Suriye’de bulunun resmi Ermeni heyetinden bir şahsın Abdullah Öcalan ile bir görüşme yaptığı sırada Ermenistan PKK ilişkisi ile daha önce Abdullah Öcalan tarafından talep edilen silah konusunun görüşüldüğü ve PKK’ya silah vermesinin kararlaştırıldığı, adı geçen ülkede bulunan iki silah fabrikasının PKK’nın talebini karşılamak üzere Kalaşnikof ürettiği…”

Bu rapordaki bilgiler de o dönemin gerçekleriyle örtüşen, taze istihbari veriler. MİT’in arşivinde haber değerine haiz bu tür binlerce rapor var. Bunlardan gerekli görülenler zaman içinde çeşitli vesilelerle kamuoyuna açılacaktır. İstihbarat tarihçisi, yazar Polat Safi’nin kitabının bu süreçteki önemli kilometre taşlarından biri olacağını düşünüyorum. Bu alanda çalışma yapan herkesin katkılarıyla istihbarat alanındaki niceliksel birikmenin literatürü niteliksel açıdan dönüştüreceğini öngörmek de hayal değil.”

Haber Merkezi

MİT Raporu’nda yer aldı: Ermenistan Öcalan’a onur madalyonu verdi

Yorumlar kapalı.