Orhanlı Köyü’nde zehir geceleri salınıyor

Seferihisar jeotermal atıklarla mücadele ediyor. Bölge halkı, resmi kurumların kapalı olduğu hafta sonu ve geceleri, zehirli suların derelere verildiğini, havaya zehirli gaz salındığını belirterek, tarımın ve kendilerinin yavaş yavaş öldüğünü ileri sürüyor. 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Seferihisar’da Orhanlı Köyü’nde 2019’dan beri RSC Elektrik Şirketi’nin kurduğu jeotermal elektrik santrali için Orhanlı köyü halkının yaptığı mücadele devam ederken geçtiğimiz günlerde Orhanlı Köyü Derneği’nin sosyal medya hesabından Kavakdere Köyündeki jeotermal tesisin zehirli gazının ve suyunun dere yatağına salındığına dair video paylaşıldı.

Söz konusu video paylaşımının ardından Orhanlı ve Kavakdere köylerindeki jeotermal elektrik tesisi tekrardan gündeme geldi. Köy halkından gerek doğaya gerekse de insana zarar verecek zehirli suların dere yatağına dökülmesine Orhanlı halkı tepki gösterdi.

Seferihisar Doğa Derneği Genel Koordinatörü ve aynı zamanda Orhanlı Köyü çiftçisi Galip Ener, Orhanlı ve Kavakdere köylerinde yapılan jeotermal tesislerle ilgili bilgiler verdi.

 “AÇTIĞIMIZ BEŞ DAVAYI KAZANDIK”

 Ürkmez vadisi içerinde RSC Elektrik şirketi tarafından kurulmuş bir jeotermal elektrik santralinin şu an mevcut olup aktif halde çalıştığını söyleyen Seferihisar Doğa Derneği Genel Koordinatörü Galip Ener, “2019’dan beri biz Orhanlı köyü sakinleri, bunun mücadelesini veriyoruz. Üç yıl içerisinde bu projelerle ilgili yapılmak istenen projelere karşı açtığımız 5 davayı kazandık. Yürütmeyi durdurma kararı da aldık. Nihai kararı da aldık. Bu projelere karşı hukuk mücadelesi verdik. Köydeki arkadaşlarla bir araya gelerek bu projelerin durdurduk. Fakat Kavakdere tesisi için bunu yapamadık. Zamanında muhtarlığa yapılan başvurular hep göz ardı edildiği için bir anda “evlere sıcak su dağıtacağız, burada sera yapacağız, burası tarımsal olarak sizin işinize yarayacak şeklinde bir tesisi kuruyoruz” şeklinde yıllar öncesinde bu tesisin süreçleri başlıyor. Tesis bir şekilde kuruluyor. Tesis kurulduktan sonra ne tarımda sıcak su kullanıldı ne evlere verildi. Oradaki insanların faydalanacağı bir şekilde değil tam tersi zararına olarak şekilde ve sadece insanların değil vadide yaşayan tüm canlıların olumsuz etkilenmesine neden oluyor” dedi.

“NE YAZIK Kİ ÖNLEMLER ALINAMIYOR”

 Kavakdere Köyü’nde bulunan RSC Elektrik santralinin çevreye verdiği hasardan bahseden Seferihisar Doğa Derneği Genel Koordinatörü Galip Ener, “Kavakdere santrali dönem dönem hem buharını hem de yer altından çıkarttığı sıcak suyu yani zehirli suyu dere yatağına veriyor ve dere yatağından dolayı da çevrede bulunan narenciye bahçeleri, zeytinlikler, çamlıklar, Orhanlı halkı hatta İzmir’de yaşayan insanlar bu zehirli hava ve sulardan etkileniyor. Çünkü zehirli su aktığı zaman denizdeki balıklara kadar etkisi oluyor. Biz bununla ilgili defalarca kamu kurumlarına müracaat ettik. Bu konuda CİMER üzerinden de yazdık. Dilekçelerimizi de verdik. Ama ne yazık ki gerekli önlemler alınamıyor” diye konuştu.

Kamu kurumlarının çalışmadığı dönemlerde Kavakdere Köyü’nün dere yatağına zehirli suyun salındığı ifade den Galip Ener, devamında şunları söyledi: Şirket özellikle hafta sonları yani kamu kurumlarının kapalı olduğu zamanlarda bu çalışmaları yapıyor. Bu hafta sonunda böyle bir durum olmuştu. Sosyal medyamızdan paylaştık. Hiçbir kamu kurumundan hiç kimse gelip bu işlere müdahale etmiyor. Kamu kurumları şu an gelseler tutanak tutup gidecekler. Her şey yolunda diyecekler. Kamu kurumları o günlerde denetime gelemediği için iş gününe gelene kadar iş işten geçmiş oluyor. Kamu günleri iş günlerinde gelip inceleme yaptıkları için bizim canlı bir teyidimiz olmamış oluyor.

Orhanlı Köyü’nde zehir geceleri salınıyor

Yorumlar kapalı.