OSB’de itfaiye merkezi açıldı: İşçilere temel eğitim de verilecek

Kemalpaşa OSB İtfaiye Merkezi açıldı. Açılışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, merkezde yangına müdahalenin yanı sıra işçilere söndürme, kurtarma ve ilkyardım gibi temel eğitimler verileceğini söyledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıla Arabacıoğlu/YENİ İZMİR-Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi İtfaiye İstasyonu Hizmet Binası açıldı. Açılışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger katılım sağladı. Konuşması esnasında Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Vali Köşger’e seslendi. Kemalpaşa Metrosu’nun hükümet ayağında hızlandırılması için Köşger’e seslenen Karakayalı, İzmir’in nefes alması gerektiğini dile getirdi. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, merkezde; söndürme, kurtarma ve ilkyardım gibi temel eğitimler verileceğini dile getirdi.

3 ÖNEMLİ HAMLE

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, itfaiye merkezinin birliktelik hikayesi olduğunu dile getirerek “Burası İzmirli sanayicilerin ve belediyemizin birlikteliği ile hayat bulan bir başarı hikayesidir. Bu hizmet binası, İzmir’in afetlere karşı dirençli kent olma vizyonunun kilometre taşlarından birisidir. Toplamda 2 bin 500 metrekarenin üzerinde geniş bir alana yayınlan alanın inşası Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi tarafından tamamlandı ve belediyemize devredildi” dedi.

Sanayi tesislerinin güvenliğini teminat altına aldıklarını belirten Başkan Soyer, “Kemalpaşa OSB, şehrimizin en değerli üretim alanlarından birisi. Burada onlarca farklı alanda 426 firmamız aktif hizmet veriyor. Bin 300 hektarlık devasa alanda yer alan bu tesis için yangın çok büyük bir risk teşkil ediyor. Bu tehlikeye göz yumamazdık. Aslında bu merkezle 3 önemli hamleyi gerçekleştirdik. Birincisi her türlü yangın felaketine karşı kesin tedbir aldık. İkincisi İzmir’in yangına direncini arttırmış olduk. Üçüncüsü ise OSB’nin güzergahındaki Ankara asfaltındaki kazalara anında müdahale edebileceğimiz bir merkezi oluşturduk” diye konuştu.

‘EĞİTİM VERECEĞİZ’

Soyer, merkezde 24 itfaiye personeli ve 4 yangın müdahale aracının 7/24 teyakkuz halinde olacağını dile getirerek, “Bu merkezimizin misyonu yalnızca yangına müdahale ile sınırlı değil. Burada aynı zamanda Kemalpaşa OSB’deki işçilerimize söndürme, kurtarma ve ilkyardım gibi temel eğitimler vereceğiz. Ve fabrikalara ruhsat verme sürecini kısaltmak için burada bir ofisimizi hizmete açtık. Önümüzdeki yaz aylarında orman yangınları açısından teyakkuzda olmak mecburiyetinizdeyiz. Diliyorum ki Kemalpaşa OSB İtfaiye Merkezi’miz İzmir’in orman yangınlarıyla merhalesine katkı sunacaktır” ifadelerini kullandı.

14 MİLYON LİRA HARCANDI

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, merkezin yapımı için 14.7 milyon lira harcandığını dile getirerek, “Çok önemli bir hizmet. Bu OSB 13 milyon metrekare alanda yaklaşık 26 bin 500 kişiye istihdam sağlayan, 2.9 milyon dolar ihracat yapan, 500 milyon dolar dış ticaret fazlası sağlayan, önümdeki yatırmalar ile 50 bin kişiye istihdam sağlayacak önemli bir kuruluş. Memleketimizin işine aşına katkı sağlayan, bir katma değer yaratan bir alan. Burası herkese hayırlı uğurlu olsun. Çok büyük bir felaketten çıktık, Allah buraya ihtiyaç duyurmasın. Felaket hiçbir zaman temenni edilmez ama hazırlıkla da olmalıyız” diye konuştu.

VALİ KÖŞGER’E ‘METRO’ ÇAĞRISI!

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, itfaiye binasının Kemalpaşa’dan organize sanayiye taşındığını hatırlatarak, “Buraya çok güzel bir bina yapıldı. Kemalpaşa da bilindiği üzere iki organize sanayi bölgemiz var. Yapı olarak insanlar buraya çok fazla gelip gidiyor. Öncelikle bu tesis kazandırıldığı için çok teşekkür ediyorum. Binlerce insan buraya geliş gidiş yapıyor. Burada esas mesele taşımadır, insanların İzmir’e geliş gidişidir, trafiktir. Bir metronun olması için büyükşehir belediye başkanımız ‘Doğu’da niye olmasın’ dedi. Bir de buradaki insanların çoğu İzmir’e gidiyor, trafik oluşuyor. Metronun hızlandırılması için sayın valimize de çağrıda bulunmak istiyorum. Belediye başkanımız tüm engellere rağmen elinden geleni yapıyor. Hükümet ayağında da bu metroya destek olursanız çok teşekkür edeceğim. Bununla İzmir trafiği nefes alacaktır. Bununla birlikte Kemalpaşa’mız da nefes alır” dedi.

OSB’de itfaiye merkezi açıldı: İşçilere temel eğitim de verilecek

Yorumlar kapalı.