Pırasayı üretip yıkayan çiftçi toptancının yarısı kadar kazanamıyor

Pırasayı üretip, yıkayıp satışa hazır hale getiren çiftçi maliyetiyle birlikte yalnızca 8 lira kazanırken, pırasayı satanlar ise 12 lira kar elde ediyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni İzmir Gazetesi’nden Hasan Demir’in haberine göre; kışlık tarımın merkezi konumundaki Torbalı Ovası’nda pırasa hasadı başladı. Bin bir özenle yetiştirilip toplanan pırasalar, yine aynı özenle yıkanarak temizleniyor. Aniden bastıran kış soğuklarına rağmen bellerine kadar su havuzuna giren üreticiler, pırasaları temizleyerek satışa hazır hale getiriyor. Ekmek parası kazanabilmek için soğukta su içinde çalışmak durumunda kalan pırasa üreticisinin kazandığı para ise pırasanın pazardaki satış fiyatının yarısı bile etmiyor.

TARLADA 8 PAZARDA 20 LİRA

Pırasa tarladan 8 liraya satılıyor, pazarda ise 20 liradan satılıyor. Yani pırasayı üretip, yıkayıp satışa hazır hale getiren çiftçi, maliyetiyle birlikte yalnızca 8 lira kazanırken, pırasayı satanlar ise 12 lira kar elde ediyor. Pırasa üreticileri bu duruma tepki gösteriyor.

ÜRETEN DEĞİL TOPTANCI KAZANIYOR

Torbalı Ovası’nda pırasa üreticiliği yapan Okan Sabaz isimli vatandaş, “Çiftçi olmazsa, ürün de olmaz. Biz ürünü bin bir zahmetle üretiyoruz. İşçiliğimizin yanı sıra bu işin çok ciddi maliyeti de var. Ancak pırasadan kazandığımız para maliyete anca yetiyor. Pırasanın pazardaki satış fiyatı, bizim satış fiyatımızın iki katını aşıyor. Üreten değil, toptancı kazanıyor” dedi.

HABER MERKEZİ

Pırasayı üretip yıkayan çiftçi toptancının yarısı kadar kazanamıyor

Yorumlar kapalı.