Prof. Dr. Demirtaş: Mehmet Şimşek gelmek zorundaydı

Ekonomist Özgür Demirtaş İzmir’de katıldığı bir etkinlikte, “Türkiye’nin ayda 9 buçuk milyar dolarlık dış ticaret açığı var. O yüzden Mehmet Şimşek gelmek zorundaydı” ifadesini kullandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenikiraz.com’dan Semi Tektaş’ın haberine göre İzmir Atatürk Organize Sanayi Buluşmaları kapsamında finans uzmanı, akademisyen yazar Prof. Dr. Özgür Demirtaş, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir söyleşi gerçekleştirdi. Etkinliğe, İOSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keskin, finans dünyasının önde gelenleri ve yoğun bir kalabalık katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Mustafa Keskin, “Bölgemizde 47 bin insan istihdam ediliyor. Bunun 17-18 bin kadarı kadın çalışanlarımız oluşturuyor. Bölgede 2,6 milyar dolar ihracat, 6 milyar dolar da ithalat gerçekleşiyoruz. Türk ekonomisine, artı yönde destek veriyoruz. Bölgemizde aşağı yukarı 7 buçuk milyon metrekare de 700 fabrikamız var. Yaptıkları ihracatla da ülke ihracatının yüzde dördünü veya beşini yapıyor” dedi.

“PARA BİRİMİMİZ ÇÖP”

Demirtaş “Amerika Birleşik Devletleri tam bağımsız mı? Zengin bir Amerikalı nerede yaşıyor biliyor musunuz? 8 odalı bir evde yaşıyor. Evinin önünde 2 tane araba, 3 kedi, 4 köpek, 2 basket sahası, 6 çamaşır makinesi, 5 buzdolabı, 8 televizyon var diyeceksiniz ki bunları alıyorsa zengindir, bağımsızdır. Ama o iş öyle olmuyor. Amerika da bağımsız değil, neden değil? Çünkü bu adamların bu kadar televizyon alabilmesinin sebebi, televizyonların olması gerekenden daha ucuz olmasıdır. Türkiye’de televizyon çok pahalı. Çünkü bizim para birimi çöp. O yüzden bizde pahalı. Normalde bir televizyon bir çamaşır makinesi daha ucuz olmalı. Bir maldan ne kadar fazla üretirsen üretim tekniklerini o kadar verimli hale getirsin. Bundan dolayı ham maddeyi toptan ve ucuza indirimli alabileceğinden dolayı mala yatırım artar. Demek ki ABD’deki vatandaşların bu kadar zenginlik içinde yaşamaları sadece kendilerinin zengin olmasından ötürü değil, aldıkları malların olması gerekenden daha ucuz olmalarından ötürü. Bu mallar niye daha ucuz? Çünkü yüksek montanlı üretildiğinden ötürü. Peki, bu malları kim yüksek montanlı üretiyor? Asya ülkeleri üretiyor. Aklınıza Çin bağımsız mı sorusu gelecek, gelmesin çünkü değil. Amerika da bağımsız değil, Çin de bağımsız değil. Çin niye bağımsız değil? Çünkü Çin’in sattığı malın yüzde 11’ini direkt Amerika alıyor. Ama aynı zamanda Amerika 14 müttefikiyle beraber Çin’den mal satın alıyor. Yani bu ülkeler Çin’den mal almayı kesiyoruz dese Çin diye bir ülke kalmaz ortada” diye konuştu.

Prof. Dr. Demirtaş: Mehmet Şimşek gelmek zorundaydı

Yorumlar kapalı.