Recep Tayyip Erdoğan Müzesi ile ilgili son gelişmeler

Recep Tayyip Erdoğan Müzesi'nin yeri belirlendi. Kasımpaşa'daki tarihi Divanhane binası, Cumhurbaşkanlığı müzesi olarak kullanılacak.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Recep Tayyip Erdoğan Müzesi’nin yeri belirlendi. Kasımpaşa’daki tarihi Divanhane binası, Cumhurbaşkanlığı müzesi olarak kullanılacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Divanhane binasının Milli Savunma Bakanlığı’ndan tahsisini kaldırarak Cumhurbaşkanlığı’na tahsis etti ve gerekli plan değişikliğini gerçekleştirdi.

Divanhane binası, Osmanlı döneminde deniz kuvvetleri teşkilatının en büyük amiri ve donanmanın başkumandanının ikametgahı olarak kullanılmak üzere inşa edilmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bu tarihi yapının planlarını değiştirerek Cumhurbaşkanlığı Müzesi olarak kullanılabilmesini sağladı.

Planlama çalışmaları kapsamında Divanhane binasının yanına yeni bir yapı inşa edilecek. Yeni yapının ön projesi ile restorasyon ve rekonstrüksiyon projeleri Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı tarafından onaylanacak. Ayrıca, Divanhane kavşağındaki yol düzenlemesi yapılacak ve kavşak genişletilerek 6 şeritli hale getirilecek.

Divanhane binasının bulunduğu alan özel bir proje alanı içinde yer alıyor ve askeri yasak ve güvenlik bölgesi sınırlarıyla çevrili. Nizamiye binası ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kavşak genişletme çalışması için yıkılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Recep Tayyip Erdoğan Vakfı kurulmuş ve vakfın amacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsi eşyaları ve kendisine hediye edilen eşyaların sergileneceği bir müze ile toplumun eğitim ve kültür seviyesini yükseltmeye yönelik bir kütüphane kurmaktır. Vakfın kurucuları arasında Erdoğan’ın çocukları ve bazı isimler yer almaktadır.

Haber Merkezi

Recep Tayyip Erdoğan Müzesi ile ilgili son gelişmeler

Yorumlar kapalı.