Robot konser yönetecek!

Kore Ulusal Orkestrası'nın Seul'de vereceği bir konserde, Kore Endüstriyel Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen bir robotun orkestra şefi olacağı duyuruldu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kore Ulusal Orkestrası’nın Seul’de vereceği bir konserde, Kore Endüstriyel Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen bir robotun orkestra şefi olacağı duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre, “Absence” adlı gösteriyi “EveR 6” adlı robotun yöneteceği belirtildi.

Yonhap haber ajansının bildirdiğine göre, Kore Ulusal Orkestrası, 30 Haziran’da Seul’de gerçekleştireceği konserde Kore Endüstriyel Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen bir robotun orkestra şefliği yapacağını duyurdu.

“Absence” konserini yönetmesi planlanan “EveR 6” adlı android robot, insana benzer bir görünüme sahip. Aynı zamanda boynunu ve kolunu esnek bir şekilde kullanabiliyor. Robot, “hareket yakalama” teknolojisi sayesinde batonun yönünü ve hareket hızını algılayabiliyor.

Konserde robot ve orkestra şefi Choi Soo-yeol ayrı ayrı performans sergileyecek ve ardından birlikte konseri yönetecekler. Choi, robotlar için en büyük zorluğun etkileşim ve iletişim olduğunu belirtirken, insanın müzik konusunda robotik teknolojilerden daha üstün olduğunu göstermek istediğini ifade etti.

“EveR 6” adlı robotun konser performansı Güney Kore için bir ilk olacak. Daha önce Japonya ve İsviçre’de robotlar tarafından orkestra yönetimi gerçekleştirilmişti.

Haber Merkezi

Robot konser yönetecek!

Yorumlar kapalı.