Sağlıkta kara delik: Aksamalar hastaların can güvenliğini tehdit ediyor

Bayraklı Şehir Hastanesi krizlerinin devam etmesiyle sağlık çalışanları yeniden ayaklanarak ‘Sağlıkta Kara Delik’ yorumunu yaptı, taleplerini sıraladı. Bayraklı Şehir Hastanesinde belirsizliğin arttığına yönelik açıklamalar yapan SES 1 nolu Şube Balkanı Hava Akcan “Sağlık Emekçileri bu belirsizlikten huzursuz, klinikler tam olarak açılmadığı için mesaiye hangi klinikte başlayacaklarını bilmiyorlar” dedi.

Hekimler Birliği Sendikası Genel Başkanı Dr. Doğramacı: Seçim sonrası 2 hastane yok!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) 1 ve 2 nolu şubeleri, İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi 3. Poliklinik önünde bir araya gelerek sağlıktaki skandalları ve aksaklıkları sıraladı. Kamu ve özel olarak işletildiği belirtilen hastanelerin yüzde 70 doluluk garantisi verildiğine işaret ederek “Bilindiği üzere Sağlıkta Dönüşüm Programının bir parçası olan Kamu Özel Ortaklığı Kanununa dayanan Yap-İşlet-Devret modeliyle açılan Şehir Hastaneleri, kamu kaynaklarının özel şirketlere aktarılması amacıyla hazine arazilerinin yapımcı şirkete bedelsiz devri, yurt içi ve yurt dışı finans kuruluşlarından hazine garantili kredi imkanları da sağlanarak, yapımı tamamlandıktan sonra Sağlık Bakanlığı tarafından yüzde 70 doluluk kapasitesi garanti edilerek,25-49 yıllığına kiralıyor. Hastaneyi yapan şirket inşaattan kar ediyor, 25-49 yıl hastaneyi işleterek kar ediyor” dedi.

ses izmir şubesi

Yap, işlet, devret’

Bayraklı Şehir Hastanesi’nin 2015 yılından 2018 yılı arasında bitirilmesinin uzamasına yönelik belirsizliğe de dikkati çeken Başkan Akcan, “İhalesi şeffaf olmayan ve 2015 yılında yapımına başlanıp, 2018 de bitirilmesi planlanan Bayraklı Şehir Hastanesi’nde yaklaşık 10 yıldır belirsizlik hiç bitmedi.  İhaleyi alan Gama Türkerler şirketleri iki kez uzatma istemelerine rağmen yine de hastaneyi zamanında teslim edemediler. Basına da yansıyan haberleri anımsayalım, ücretini alamayan işçiler, taşeron sistemin emekçiyi ezmesi hiç eksik olmadı. Tabi bu haberlerden ne Sağlık Bakanlığı ne de Çalışma Bakanlığı rahatsız olmadı. Duymazdan, görmezden geldi. Yılan hikâyesine dönen açılış, resmen bir kaosa döndü.  Depremde zemin kayması haberleri, güçlendirme çalışması fotoğrafları kamuoyu gündeminden düşmedi. Sendika olarak İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşmelerimizde haber yalanlansa da açılışın sürekli ertelenmesi şaibe yarattı” dedi.

‘Sorun yok’

Sağlık emekçisi ve SES Başkanı Hava Akcan, şöyle konuştu:

“Sendika olarak İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşmelerimizde “kapanacak hastane var mı? Personel istihdamı çözüldü mü?” Sorularımız hep sorun yok şeklinde yanıtlandı. Şu an kaygılarımızın ne kadar gerçek olduğunu yaşayarak görüyoruz. Maalesef hiç kimsenin hiçbir şey bilmediği, liyakatsizliğin diz boyu olduğu, resmen Şehir Hastanesini yapan şirkete acilen para aktarmak için açıldığı, diğer hastaneleri kapatmasalar da işlevsizleştirdiklerini yaşayarak görmekteyiz. Bir kaos halinde açılan Bayraklı Şehir Hastanesinde hem çalışanlar hem de hastalar için her gün sorunlar çığ gibi büyüyor.”

ses izmir

Ameliyat sürelerinde uzama

“Sağlık Emekçileri bu belirsizlikten huzursuz, klinikler tam olarak açılmadığı için mesaiye hangi klinikte başlayacaklarını bilmiyorlar. Hastane genelinde uygulanan çağrı sistemi sebebiyle sağlık hizmetinde aksamalar yaşanıyor hatta bazı aksamalar ne yazık ki hastaların can güvenliğini tehdit ediyor. Ciddi bir malzeme sıkıntısı yaşanması sebebiyle kimi ameliyat süreleri 2-3 katı süreye çıkıyor. Hala yeterli atama yapılmadığı için özellikle Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden emrivaki sözlü görevlendirmeler yapılmaya çalışılıyor. Personelin yemek kuyruklarındaki görüntüleri sosyal medyaya yansıdı, çalışanlar için ulaşım, kreş gibi sorunlar hala devam ediyor.”

Personel yetersizliğinde sağlık aksaması

“Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışanların hangi gün nerde çalışacağına dair muazzam belirsizlik var.  Şehir Hastanesinde görevli iken ertesi gün kendi hastanesine çağrılıyor, personel istihdamı konusunda büyük bir plansızlık var ve bu sebeple çalışanlar tedirginlik yaşıyor. İşlevsiz hale gelen diğer hastaneler de hizmet alamayan hastalar en yakın sağlık kurumana başvurmaya çalışıyor ancak hem yoğunluk hem de il genelinde yapılan geçici görevlendirmeler sebebiyle yaşanan personel yetersizliği sebebiyle hastalar hizmete ulaşamazken, o hastanelerde görevli sağlık emekçilerinin iş yükü 2-3 katına çıkıyor. Bu sorunlarla birlikte şehrin merkezinde, hastaların daha rahat ulaşabildiği hastanelerdeki kritik bölümler tek tek kapatılıyor. Bu sebeple ne Şehir Hastanesinde ne de diğer hastanelerde tam olarak sağlık hizmeti verilemiyor.”,

ses izmir şubesi

Talepler anlatıldı

“Şehir Hastanelerini açarken Eşit Ulaşılabilir Sağlık Hizmetinin hiçe sayıldığı, halkın sağlık hizmetine ulaşımının engellendiği kısacası halkın hiç düşünülmediği, sağlık emekçilerinin yok sayıldığı, insan olarak dahi görülmediği ortada. Nerdeyse yaka paça arabalarla personel acilen polikliniklerden toplanarak Şehir Hastanelerine götürüldü. Sistem kendi hukukunu bile hiçe saydı ne 657 sayılı kanun ne de diğer kanunlar uygulanmadı.

Bugün hem hastalar hem de sağlık emekçileri için buradayız ve buradan taleplerimizi bir kere daha yineliyoruz:

  • İl genelinde hiçbir hastanenin kapatılmaması
  • Hastaların sağlık hizmetine ulaşmada yaşadığı mağduriyetinin giderilmesi
  • Var olan hastanelerde ki girişimsel işlemlerin yapıldığı birim ve ameliyat masalarının azaltılmaması
  • Personelin ulaşım sorunun çözülmesi, ücretsiz servisler konulması
  • Sağlık emekçilerinin çalışma alanlarının 24 saat nöbet tutmaya uygun olarak düzenlenmesi
  • 7/24 hizmet verecek kreş açılması
  • Gönüllü personel harici zorunlu görevlendirmelerin derhal durdurulması
  • Nitelikli sağlık hizmeti verilebilmesi için malzeme vb. Eksikliklerin giderilmesi

Haber Merkezi

Sağlıkta kara delik: Aksamalar hastaların can güvenliğini tehdit ediyor

Yorumlar kapalı.