Savcı taleplerini sıraladı, Kayalar’ın davası yine ertelendi

Eski Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın yolsuzluk iddiasıyla yargılandığı davanın 5. duruşması gerçekleştirildi. Dava yine ertelendi.

Savcı taleplerini sıraladı, Kayalar’ın davası yine ertelendi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni İzmir Gazetesi’nden Semi Tektaş’ın haberine göre, Menderes Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğü sırada yolsuzluk yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan ve sonrasında adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Mustafa Kayalar’ın yolsuzluk ve rüşvet alma suçundan 4 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın beşinci duruşması bugün gerçekleşti. Davada savcınıın esas mütalaadaki talepleri ve yeni tanıkların dinlenmesi istemiyle 29 Aralık’a ertelendi. Kararın tekrardan açıklanmaması üzerine Kayalar’ın yerel seçimlerde tekrar aday olup olmayacağı merak konusu oldu. Kayalar’ın Avukatı Murat Aydın önünde yasal bir engel olmadığını ve aday olabileceğini söyledi.

EK SORUŞTURMA

Kayalar’ın avukatı aydın Kayalar’a ek bir soruşturma daha açıldığını duyurdu.

DÖRT TALEP

Esas mütalaasını açıklayan savcı dört talepte bulundu. Bunlar; Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın mal varlığının araştırılması, Aslı Kayalar’a yapıldığı iddia edilen 197 bin TL’lik EFT ve faturanın araştırılması, Erkan Güleç’e ile ilgili defterlerin karşılaştırılması, Banu Özlem Karaca’nın tanık olarak dinlenmesi.

‘TALEPLERİN REDDİNİ İSTİYORUZ’

Kayalar’ın avukatı Murat Aydın savcının taleplerine karşı,

“2 yıl 8 ay önce başlayan dava hiç yapılmamış gibi kovuşturma alanı genişlettirilecek. Bu dava yolsuzluk iddia davası bu istekler bu davanın konusu değil. Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın mal varlığının araştırılması, biz bu talebi 8 ay boyunca yapılmasını istedik, bekledik. Sırf başkanın göreve dönmeme süresini uzatmak için raporu alamadık. Sonunda rapor geldi. Tüm mal varlıkları incelendi. Hiçbir şey çıkmadı. Bu istenilen incelemede aynı sonucu aynı verecek ama sanıkların adil yargılanma süresini zedeleyecek. Elinizdeki rapor sanıkların mal varlıkların incelenmiş halidir. Kayalar’ın kendisi inşaat işi ile uğraşan biri zaten gelir düzeyi yükse. Ve mahkeme de Kayalar’ın 700 bin TL bir geliri olmadığını iddia ediyor.

Aslı Kayalar’ gelen EFT hakkında, belediye onlarca araştırma yaptı, belge yok iddianamede bile yok çünkü kanıtlanamadı. İddianamede bile olmayan bir delili mi yapacağız. 197 bin rüşvet olsa bu EFT ile mi yapılır.

Ertan Güleç’in kendisi belediye meclis üyesi, kamu çalışanı değil.İcraacı değil anca ricacı olabilir oda kanıtlanamadı. Alacağı para varsa da rüşvet olamaz bu.

 

Banu Özlem Karaca bu dava hakkında ön inceleme hazırlayan kişidir, 30 yıldır bilirkişili raporu hazırlayanın tanık olarak çağırıldığını duymadım. Ne diyecek Banu Hanım doğrudur ya da değildir. Ön incelemede kendi bulgularını yazmıştır. Bende o zamana fezlekeyi hazırlayan Menderes Başsavcısını çağırayım.

 

Yerel seçimlerde başkanın önü tıkanmaya çalışılıyor. Bunca yıldır yargılanıp bula bildikleri bu istekler mi. Bunları da çürüttük. Karara bağlanacağı belli olunca tekrardan soruşturma açıldı. Yalancı bir tanık geldi. Bir sürü yolsuzluk iddiası etti. Sordum bunlar ne zaman diye AK Partili başkan döneminde çıktı. 4 talebin davaya katkısı yok, davanın karar bağlanması engellenecek, taleplerin reddini istiyoruz yoksa dava 1 yıl daha sürecek” şeklinde savunma yaptı.

 

Mahkeme savcının talebini görüşme üzere mahkemeye ara verdi.

 

Mahkeme taleplerin gelecek celsede karar verilmesine ve Cihan Merve Ayık tanık olarak tebligat gönderilmesine karar verdi. Davanın 6. duruşması 29 Aralık saat 10.30’a yapılmasına karar verildi.

 

Haber Merkezi

Savcı taleplerini sıraladı, Kayalar’ın davası yine ertelendi

Yorumlar kapalı.