Seferihisar’ da 8.  Lavanta Şenliği gerçekleşti

Seferihisar'da her yıl geleneksel hale gelen Lavanta Şenliği bu yıl da coşkuyla kutlandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni İzmir Gazetesinden Şaha Çimen’in haberine göre, Seferihisar’ın Turgut Köyünde gerçekleşen şenliğe İzmir ve civar şehirlerden çok fazla insan katıldı.
Seferihisar’ın üretici pazarının kurulduğu şenlik alanında yerli ürünlerin tanıtımı yapıldı.

” Bir mucizeye tanıklık ediyoruz”

Lavanta hasadı öncesi sahneye davet edilen Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Lavanta’ nın Seferihisar’la buluşma hikâyesinden bahsederek

” Tam 8 yıldır bir mucizeye tanıklık ediyoruz. Bu mucizenin adı Lavanta. 2015 Yılında 3 dönüm ile başlayan hikayenin bugün yüzlerce dönüme yayılması muhteşem bir başarı” dedi.

seferihisar da 8 lavanta senligi gerceklesti whatsapp image 2023 07 09 at 15.35.29

“Başka türlüsü mümkün”

İsmail Yetişkin ‘den sonra konuşmaya yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise,

“Senede iki hasat veren Lavantayı Isparta’dan alıp Seferihisar topraklarında buluşturduk. Gördük ki bu 8 sene içerinde Seferihisar’ın doğasında birçok ovasında lavanta yayılmaya başladı. Yayıldıkça da katma değeri artmaya başladı. Bu bereketli topraklar üzerinde yaşayan herkesi çok daha fazla mutlu edebilir. Fakat biz büyük bir yoksulluk çekiyoruz. Yüksek enflasyonlar, hayat pahalılığıyla boğuşuyoruz. Çocuklarımızın geleceklerinden kaygılıyız. Bu bir kader değil bu bir mecburiyet değil. Başka türlüsü mümkün. Çocukların katnının doyduğu, annelerin ve babaların çocuklarının geleceğinden kaygı duymadığı bir ülke mümkün”

seferihisar da 8 lavanta senligi gerceklesti whatsapp image 2023 07 09 at 15.35.31

Soyer’in konuşması esnasında Seferihisar için müjdeli bir haber de paylaştı. Önümüzdeki bir ay içinde Seferihisar’ın Ulamış Köyünde bir lavanta tesisinin açılacağını ve lavanta ürünlerinin orada yetiştirtileceğini duyurdu.

seferihisar da 8 lavanta senligi gerceklesti whatsapp image 2023 07 09 at 15.35.27

HABER MERKEZİ

 

Seferihisar’ da 8.  Lavanta Şenliği gerçekleşti

Yorumlar kapalı.