Sivrisineklerle mücadelede yöntem: İHA’lı ilaçlama

İzmir Büyükşehir Belediyesi, düzensiz yağışların etkisiyle artan sivrisinek popülasyonu ile mücadelesini artık günün teknolojileriyle destekliyor. Bazı bölgelerde İHA ile de ilaçlama yapılıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sivrisinekle mücadelede etkili ve hızlı sonuç almak adına ilaçlama İHA’ları kullanıyor. Bu yıl ilk kez zirai ilaçlama İHA’sı, sivrisineklerin en çok ürediği ve rüzgarın da etkisiyle kent merkezine taşındığı bölgelerden biri olan Gediz Deltası’nın Foça Bağarası ile birleştiği bölümde kullanıldı.

Kapasitesi 40 litre olan ve saatte 213 dekar ilaçlama yapabilen İHA, insan ve makine gücünün yetersiz kaldığı bölgelerde önemli katkı sağlıyor.  Ayrıca 30 ilçede 27 ayrı ekiple, 12 ay boyunca mazgallar, çöp konteynerleri, su birikintilerinin olduğu yerler, dereler gibi kritik bölgeler de insan sağlığına ve diğer canlılara zarar vermeyen yöntemlerle ilaçlanıyor.

“SİVRİSİNEKLERİN ÜREME ALANLARINDAN”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Vektör Mücadele Birimi Mesul Müdürü Gülşah Erginer Mumen, haziran ayındaki yağışların etkisi ile ekiplerin ulaşma imkanı bulamadığı bölgelerde, çalışmalarını İHA yardımı ile sürdürdüklerini ifade ederek, “Gediz Deltası’nın Foça Bağarası ile birleştiği bölüm, sivrisineklerin üreme alanlarından. Bu nedenle popülasyon fazla. Rüzgarın hızı ile birlikte bunların yerleşim yerlerine, şehir merkezlerine taşınması da çok kolay. Buraya insan gücü ile ulaşmak ise hayli zor. O nedenle bölgede sivrisineklerle mücadele yöntemlerimizin başında İHA ile ilaçlama geliyor” diye konuştu.

Haber Merkezi

Sivrisineklerle mücadelede yöntem: İHA’lı ilaçlama

Yorumlar kapalı.