Srebrenica Soykırımı unutulmadı

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı ve Konak Belediye Meclis Üyesi Birol Özkardeşler Srebrenica Soykırımının 28.yıldönümü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
 Özkardeşler, “Balkan coğrafyasında yaşayan milletler Osmanlı İmparatorluğunun bölgeden çekilmesiyle emperyalist güçlerin oyunları ile asimilasyona, tehcire ve soykırıma maruz kaldılar.
1980 yılında Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte bölgedeki istikrarsızlık daha da arttı.1991 yılında Sırplar bağımsızlık ilan eden Boşnaklara karşı savaş ilan etti. Bu kez bu acı senaryo Bosna’da oynanmaya başladı. Bu vahsette 110 bin kişi hayatını kaybetti, binlercesi sakat kaldı,onbinler evini ve yurdunu terk etmek zorunda kaldı.
Savaş esnasında sözde medeniyetin savunucusu, insan haklarının hamisi Avrupa’nın gözleri kör , kulakları duymaz oldu.
Bu koşullar altında Srebrenica’da Hollanda Barış Gücü askerlerinin gözleri önünde 8372 Müslüman Boşnak Sırplar tarafından katledildi. Srebrenica’da olanlar sistematik ve kelimelerle ifade edilemeyecek kadar büyük bir travma idi.
Bosna’nın ilk kurucu Cumhurbaşkanı Bilge Kral  Alija İzzetbegoviç’in şu sözleri soykırımın acısını en iyi şekilde anlatmaktadır; Ve herşey bittiğinde hatırlayacağımız şey düşmanlarımızın sözleri değil dostlarımızın sessizliği olacaktır.”
 Balkanlarda yaşanan acıları unutmamak ve unutturmamak adına olan mücadelemize her zaman devam edeceğiz.
Srebrenica Soykırımı’nın 28.yıldönümünde katledilen 8372 Boşnak kardeşimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad oldun…” ifadelerini kullandı.
Haber Merkezi
Srebrenica Soykırımı unutulmadı

Yorumlar kapalı.