Srebrenitsa Soykırımı Ödemiş’te anıldı

Srebrenitsa Soykırımı’nda Sırp Güçleri tarafından katledilen 8 bin 372 Müslüman Boşnak, Ödemiş'te anıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Srebrenitsa katliamı üzerinden 28 yıl geçti. İnsanlık trajedisinin yaşandığı Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da 11 Temmuz 1995’te başlayan, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerler tarafından hunharca öldürüldüğü katliam, sadece Bosna Hersek’te değil, tüm dünyada acının ve adalet arayışının sembolü haline geldi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yaşanan en büyük soykırım olan Srebrenitsa Soykırımı’nda Sırp Güçleri tarafından katledilen 8 bin 372 Müslüman Boşnak, Ödemiş Karakova Mahallesi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı. Etkinliğe çok sayıda davetli ve Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş katıldı. Etkinlik sonunda Atatürk anıtına karanfiller bırakıldı.

“Unutulan soykırım tekrarlanır”

Anma töreninde konuşan Mehmet Eriş “Aliya İzzetBegoviç ve şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Unutulan soykırım tekrarlanır. Biz de unutmamak ve unutturmamak adına buradayız. İnsanlar ölebilir ancak asıl böyle bir katliam karşısında sessiz kalmak gerçek ölümdür. 28 yıl geçse de 128 yıl geçse de acılar unutulmaz” dedi.

Haber Merkezi

Srebrenitsa Soykırımı Ödemiş’te anıldı

Yorumlar kapalı.