Tarihte bugün: 3 Aralık’ta neler yaşandı… İşte o ânlar ve önemli noktalar!

Yılın son ayı ve yeni yıla kapı aralayan Aralık ayı, çetin ve soğuk geçişlerin ayı olmasıyla birlikte yeni yıla merdiven dayıyor. Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönüşünün tamamlanmasına 30 gün kalan Aralık ayında en uzun gecenin yaşandığı günlere de sayılı günler kaldı.

3 Aralık tarihte bugün
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3 Aralık, dünya üzerinde ve Türkiye’de yaşanan birçok tarihi ve önemli olayları da gün yüzüne çıkaran olaylar yaşanmıştı.

Sizler için ‘Tarihte bugün’ başlığımızda 3 Aralık’ı anlatacağız.

İşte o 3 Aralık’ın geçmişi…

 • İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’nin 6 yaşından itibaren bir cemaat mensubu ve aynı zamanda komşuları olan Kadir İstekli adlı bir yetişkin erkek tarafından cinsel istismara uğradığı, H.K.G’nin 2021 yılında boşandıktan sonra mahkemeye giderek cinsel istismar davası açtığı ortaya çıktı. Olayda adı geçen şahıslar, olayın kamuoyuna yansımasıyla tutuklandılar. (2022)
 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Tüketici fiyatları, kasım ayında aylık bazda yüzde 3,51 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 19,89’den yüzde 21,31’e yükseldi. Rakamların gerçeği yansıtmadığını savunan, muhalefet lideri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet TÜİK’e gitti. Devlet Kurumunun kapıları, randevu verilmediği gerekçesiyle açılmadı. TÜİK’in önünde açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “TÜİK, bir devlet kurumu olmaktan çıkmış bir saray kurumu haline dönüşmüştür. Burası artık bir devlet kurumu değildir” dedi. (2021)
 • Türk Lirasının diğer ülke para birimleri karşısında değer kaybetmesi devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu yıl içinde iki gün arayla ikinci kez, döviz piyasasına satım yönünde müdahale etmeye başladı. Açıklamada: “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir.” denildi. (2021)
 • Güldal Akşit, avukat, siyasetçi ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) kurucu üyesi. Turizm Eski Bakanı, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Eski Bakanı. Covid-19 tedavisi gördüğü hastanede, 61 yaşında, hayatını kaybetmiştir. (2021)
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Muş 6. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada: “Bazı iş adamlarının varlıklarını yurt dışına kaçırma gibi gayretlerinin olduğunu duyuyorum. Buradan sesleniyorum, önce kabinemize sesleniyorum, bunların hiçbirine çıkış için asla izin vermemelisiniz. Çünkü bu adımlar ihanet-i vataniye’dir.” dedi. (2017)
 • TEM Otoyolunda yoğun sis ve buzlanma nedeniyle zincirleme trafik kazası meydana geldi. Kazaya 134 araç karıştı. (2011)
 • Türkiye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İsrail’in Hayfa kentinde çıkan yangına müdahale için iki yangın söndürme uçağı gönderdi. (2010)
 • Mersin’de 22 ton esrar ve 599 kilo baz morfinin sahibi olduğu iddiasıyla verilen cezası az bulunup daha sonra 15 yıl hapis ve 1 milyon 354 bin YTL para cezasına mahkum edilen uyuşturucu kaçakçısı Urfi Çetinkaya’nın cezasını, Yargıtay onadı. (2007)
 • Irak’ta düzenlenen saldırılarda 26 kişi öldü. (2006)
 • CDD tarafından özel olarak dizayn edilen ”Engelli Vagonu”, Ankara Ekspresi ile ilk seferine çıktı. (2004)
 • Özgür Ülke gazetesinin İstanbul ve Ankara’daki üç bürosu bombalandı;1 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. (1994)
 • Amerika Birleşik devletleri Başkanı George Bush ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov soğuk savaşın bittiğini ilan ettiler. (1989)
 • Tomris Uyar, Pınar Kür, Nezihe Meriç, Füsun Akatlı ve Ahmet Cemal Türkiye Yazarlar Sendikasından istifa ettiler. Bir gün önce Türkiye Yazarlar Sendikası’nın olağanüstü genel kurulunda Aziz Nesin, Tomris Uyar’a hakaret etmişti. (1989)

Haber Merkezi

Tarihte bugün: 3 Aralık’ta neler yaşandı… İşte o ânlar ve önemli noktalar!

Yorumlar kapalı.