Tarımda çoğu kadın 115 bin kişi daha istihdam dışı!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2023 yılının ilk çeyreğinde tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısının bir önceki çeyreğe göre 115 bin kişi azalmasının dikkat çekici olduğunu ve bu 115 bin kişinin 101 bininin kadın olduğunun altını çizen Gürer, “Kadınların kırsala dönüşü ve kırsalda tarımsal üretimin içinde yer alan kadının SGK priminin devlet tarafından karşılanması teşvik edici olacaktır” ifadelerini kullandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Niğde Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, tarımdaki durumla ilgili açıklamalar yaptı.

“TÜİK tarafından açıklanan iş gücü istatistiklerine göre, mevsim etkisinden arındırılmış tarım sektöründe istihdam edilenlerin sayısı 2023 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 115 bin kişi azaldı” diyen Gürer, bu 115 bin kişinin 101 bini kadınlardan oluştuğunu belirtti.

Gürer, “Kadın istihdamında ciddi düşüş iyi irdelenmelidir. Kadınların kırsala dönüşü ve kırsalda tarımsal üretimin içinde yer alan kadının SGK priminin devlet tarafından karşılanması teşvik edici olacaktır. Tarım işçisi olmadan öte üretici kadınlar ile tarımda yeni bir sürece kapı açılabilir. Kadın çiftçi ve besici ile tarım yeni bir sürece taşınması olasıdır. Kadınların tarımsal üretimin içinde istihdam edilmelerini sağlayacak uygulamaların hayata geçirilmesi için daha çok proje ve desteğe gereklilik vardır” ifadelerini kullandı.

Gürer ayrıca TÜİK verilerine göre tarımın istihdamdaki payının %17,2 olduğunu, ancak bu oranın 2022 yılında %15,8’e gerilediğini söyledi.

“KIRSAL ALANA DÖNÜŞ TEŞVİK EDİLMELİ”

Tarımsal üretimin sürdürülebilirliği ve geliştirilmesi için kadınların üretim sürecinde yer almasının önemine vurgu yapan Gürer, “Özellikle kırsal bölgelerde tarımla uğraşan kadınların sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından karşılanması ve böylece kırsal alana dönüşün teşvik edilmesi gerekmektedir. Bugün tarım sektöründe çalışanların BAĞ-KUR sigortası prim tutarı 3.957 TL’dir. Yüksek sigorta tutarları tarımda güvencesiz çalışmayı teşvik etmektedir. Bu durum kırsal bölgelerde yaşayan insanların şehirlere göç etmesine ve tarımsal üretimin sürekliliği için tehlike oluşturmasına yol açmaktadır” diye konuştu.

“KÜÇÜK AİLE TİPİ İŞLETMELER TARIMSAL ÜRETİMDE ÖNEMLİ PAYA SAHİP”

CHP’li Gürer, “Küçük aile tipi işletmeler tarımsal üretimin içinde önemli bir paya sahiptirler. Bu sebeple kırsalda küçük aile tipi işletmelerin varlığı ve devamlılığı önemlidir. Ancak son dönemlerde kırsal bölgelerin göç vermesiyle küçük aile tipi işletmelerde azalma görülmektedir. Diğer yandan, ülkemizde kırsal bölgelerde tarımla uğraşan kesimin yaş ortalamasının 58 ve üstü olduğu da düşünüldüğünde, tarımla uğraşan nüfusun gençleştirilmesi gerekmektedir. Bu da kadın ve genç nüfusun tarımsal üretimin içinde yer almasıyla mümkün olacaktır. Bu nedenle devlet tarafından pozitif ayrımcılık yapılarak kadın ve gençlere destek sağlanması ile kırsalda aile tipi işletmelerin artmasının da yolu açılmış olacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

HABER MERKEZİ

Tarımda çoğu kadın 115 bin kişi daha istihdam dışı!

Yorumlar kapalı.