TBMM Başkanı belli oldu

TBMM Genel Kurulu, yeni Meclis başkanını seçti. Toplam 7 adayın yarıştığı seçimde, 3'üncü tur sonunda 321 oy alan AK Parti ve MHP ortak adayı Numan Kurtulmuş, Meclis'in yeni başkanı oldu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Genel Kurulu’ndaki oylamada ilk iki turda adaylar yeterli oyu alamadı. 3’üncü tur oylamasında ise Numan Kurtulmuş 321, Tekin Bingöl 160, Tülay Hatimoğulları Oruç 51, Cihan Paçacı 43, Mustafa Yeneroğlu 15, Serap Yazıcı Özbudun 21, Can Atalay 4 oy aldı. 5 oy da geçersiz sayıldı.

TBMM Başkanlığı seçiminin 3’üncü turunda AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, 321 oy alarak salt çoğunluğu sağladı ve TBMM’nin yeni başkanı oldu.

KURTULMUŞ AÇIKLAMA YAPTI

3’üncü tur oylamanın ardından Meclis Başkanlığı’na seçilen Numan Kurtulmuş bir teşekkür konuşması yaptı. Kurtulmuş, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Devlet adamı vasfı ile bu oturumlara başkanlık yapan Sayın Devlet Bahçeli’ye Meclisimiz adına teşekkürlerimi ifade ediyorum. Fevkalede önemli bir Meclis’in başlangıcını yapıyoruz.Bizim gibi ülkelere yerinde durmak yakışmaz. Millet olarak önümüze yeni hedefler koymak durumundayız. Türkiye Yüzyılı olarak adlandırdığımız dünyada sözü güçlü gücü tesirli olma mücadelesine hep birlikte TBMM olarak omuz vereceğiz. Milli bir anayasanın yapılarak 28. Dönem’in Türkiye Yüzyılı’na büyük bir katkı sunacağını ümit ediyorum.

Birinci Meclis’in kuruluşundan ve Cumhuriyetimizin ilanından 100 sene geçmiş oldu. Türkiye büyük kazanımlar elde etti. Millet olarak yeni hedefler, yeni ufuklar koymak durumundayız. Türkiye Yüzyılı olarak adlandırdığımız Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında hepimiz omuz ve güç vereceğiz. Fevkalade önemli bir dönemin başlangıcını yapıyoruz. Bu millet bize bir imkan ve fırsat vermiştir. Bu imkanı milletin verdiği destekle sonuna kadar çalışarak göstereceğiz. Daha güçlü, daha büyük Türkiye için canla başla çalışacağız.

Bir seçim daha geride kaldı. Bazen birbirimize karşı tahammülsüzlükler çıkmış olabilir. Ama burada 16 farklı siyasi partinin yer aldığı bir Meclis, demokrasimiz adına bir zenginliktir. Fikirlerimizi tartışacağız, partilerimizin görüşlerini ifade edeceğiz ama asla ellerimizi yumtuk sıkmadan, birbirimizi kırmadan konuşacağız. Türkiye Yüzyılı’nı hep birlikte kuracağız. Her bir milletvekilimize ‘hoş geldiniz’ diyorum.

Milletimiz Türkiye’nin yeniden lideri olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı seçmiştir. Hep birlikte Türkiye Yüzyılı’nın güçlü bir şekilde gerçekleşmesi için mücadelemizi vereceğiz. Meclis başkanlığı görevini tüm siyasi partilerle diyalog içinde sürdüreceğimin bir kere daha altını çizerek söylemek isterim. Milletimizin bizden beklentisi yeni bir anayasadır.”

HABER MERKEZİ

TBMM Başkanı belli oldu

Yorumlar kapalı.