Tire’de börülce hasadı coşku ile başladı

Tire'de börülce hasadı coşkuyla başladı. Bu sezen kaliteli ve yüksek rekoltede yetiştiği gözlemlenen börülce, üreticinin yüzünü güldürdü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tire’de börülce hasadı coşkuyla başladı. Bu sezen kaliteli ve yüksek rekoltede yetiştiği gözlemlenen börülce, üreticinin yüzünü güldürdü. Tire’de börülce tarlasına giren tarım işçileri, özenle yetiştirilmiş börülceleri toplayarak satışa hazırlanmak üzere kasalara doldurdu. Kalitenin ve rekoltenin yüksek olması bu sene börülce üreticisinin yüzünü güldürürken, satış fiyatı da üreticiyi memnun etti.

Toplanan börülcelerin bir kısmı yaş olarak satılmak üzere pazaryeri tezgahlarında yerini alıyor. Bir kısmı ise kurutularak satılmak üzere fabrikalar tarafından satın alınıyor.

Yüksek protein kaynağı olan börülcenin faydaları saymakla bitmiyor. Börülce içeriğinde vitamin, demir, çinko, potasyum ve manganez minareli bulunur. Bu besinin aynı zamanda kolestrolü düşürdüğü ve şeker hastalığına da faydası olunduğu biliniyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren börülce aynı zamanda kanseri de önlüyor. Özellikle Ege Bölgesi’nde çok fazla tüketilen bu besin pazar tezgahlarında da yer alıyor. Börülce ile birlikte çok fazla yemek çeşidi de yapılabiliyor. Börülce, taze ve kuru olmak üzere ikiye ayrılıyor. Taze börülcenin yemekleri yapılırken kuru börülce de çoğunlukla salatalarda kullanılıyor. Bunun yanı sıra pek çok yemek de yapılabiliyor.

Börülcenin pek çok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Özellikle de börülceler kolesterol hastalarında kolesterolü hızlı bir şekilde düşürüyor. Aynı zamanda börülceler düzenli tüketildiğinde vücuttaki şeker dengesini de koruyor. A vitamini deposu olarak bilinen börülceler hem taze hem de kuru olarak tüketilebiliyor. Börülceler aynı zamanda ciddi bir protein kaynağıdır. Protein eksikliği börülce tüketerek de dengelenebilir. Demir eksikliği olanların mutlaka börülce tüketmesi gerekir. Çünkü börülceler demir eksikliği anemisine iyi gelmektedir.

Hasan Demir

Tire’de börülce hasadı coşku ile başladı

Yorumlar kapalı.