Tokat’ta deprem! Çevre illerden hissedildi…

Tokat’ta şiddetli bir deprem meydana geldi. AFAD depremin büyüklüğünü 5.6 olarak açıkladı. Çevre illerden de hissedilen deprem büyük korku ve paniğe neden oldu. İşte detaylar…

deprem son dakika
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tokat’ta akşam saatlerinde bir deprem meydana geldi. AFAD, depremin büyüklüğünü 5.6 olarak açıkladı. Deprem Samsun, Sivas, Kayseri, Çorum gibi çevre illerde de hissedildi. Depremden yaklaşık 20 dakika sonra 3.5 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı daha yaşandı. Depremin ardından AFAD ‘hasarlı binalara girmeyin’ uyarısında bulundu. Öte yandan Tokat’ta eğitime de 1 gün ara verildi.

Tokat Sulusaray’da saat 18.11’de bir deprem meydana geldi. AFAD, yerin 6 km altında meydana gelen depremin büyüklüğünü 5.6 olarak açıkladı. Deprem Samsun, Sivas, Kayseri, Çorum gibi çevre illerde de hissedildi. Depremin etkisiyle panik yaşayarak kaçmaya çalışan 5 kişi çeşitli şekillerde yaralandı. Yaralılar ilçe devlet hastanesinde tedavi altına alındı.

AFAD YIKILAN BİNA SAYISINI AÇIKLADI

deprem

5.6. büyüklüğündeki depremin ardından AFAD yıkılan bina sayısını açıkladı. Yapılan açıklamada “Deprem, Tokat, Samsun, Yozgat, Çankırı ve Çorum illerimizde yoğun bir şekilde hissedilmiştir. An itibarıyla; Yozgat ilimizde 2 katlı bir ev ile Tokat ilimizin Sulusaray ilçesinde 5 ahırın etkilendiğine dair ihbarlar alınmış olup; ekiplerimizin saha tarama çalışmaları devam etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle Sulusaray ilçe merkezindeki Fatih Camii hasar gördü.

‘HASARLI BİNALARA GİRMEYİN’

AFAD’ın sosyal medya hesabından yapılan uyarıda ‘hasarlı binalara girmeyin’ denildi. AFAD, “Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin. Riskli binaların çevresinde bulunmayın. Haberleşmelerinizi kısa mesaj servisi (SMS) ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapın. Resmi birimlerin uyarılarını takip edin.” şeklinde paylaşım yaptı.

“BÜTÜN KURUMLAR TEYAKKUZA GEÇTİ”

AFAD hak sahipliği sonuçları açıklandı! İşte sonuçlar...

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, Tokat’ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki deprem sonrası Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında ilgili bütün kurumların teyakkuz haline geçirildiğini bildirdi.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Tokat’ın Sulusaray ilçesinde saat 18.11’de meydana gelen deprem sonrası TAMP kapsamında ilgili bütün kurumların teyakkuz haline geçirildiği belirtilerek, Tokat’a, Sivas, Erzurum, Samsun, Çorum ve Amasya, Yozgat’a da Ankara, Çankırı, Kayseri, Amasya, Nevşehir ve Kırıkkale’deki AFAD ekiplerinin sevk edildiği aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“AFAD Başkanımız Okay Memiş, AFAD Müdahale Hizmetleri Genel Müdürü ve Arama Kurtarma Daire Başkanı deprem bölgesine intikal etmektedir. Ekiplerimizin saha tarama çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Gelişmeleri takip ediyoruz.”

VALİ HATİPOĞLU: AHŞAP VE KERPİÇ BİNALARDA YIKINTI VAR

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, dün gece meydana gelen depremler nedeniyle Sulusaray ilçesinde incelemelerde bulundukları sırada 5.6 büyüklüğünde depremin meydana geldiğini belirterek, “Zaten geçmiş olsun ziyaretleri nedeniyle bölgedeydik. İçişleri Bakanlığımızın talimatlarıyla civardaki illerden ekipler sevk edildi. Şu anda jandarma bölgede saha taramalarını sürdürüyor. En önemlisi can kaybı olmaması, onun dışındaki tüm olumsuzluklar devletimiz tarafından yerine getirilir. Genelde ahşap ve kerpiç binalarda yıkıntı var. Vatandaşlar kesinlikle hasarlı binalara girmesin.” uyarısını yaptı.

Depremin merkez üssü Sulusaray İlçe Belediye Başkanı Davut Kılıç ise “Eski tip binalarımızda ve ahşap binalarımızda yıkılma var. Buğdaylı ve Ballıkaya köyleri ile ilçe merkezimizde bazı binalarda yıkılma ve çatlaklar oluştu. Can kaybı ve ciddi yaralanma yok. Vatandaşlarım özellikle hasarlı binalara kesinlikle girmesinler. Yetkililerin açıklamalarını takip etsinler. Valimiz ve AFAD ekiplerimizle birlikte saha çalışmalarını sürdürüyoruz.” dedi.

İKİNCİ SARSINTI

deprem

Tokat Sulusaray’da saat 18.11’de meydana gelen depremin ardından saat 18.31’de 3.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Depremlerin ardından panik olan halk sokağa döküldü.

TOKAT DÜN GECE DE SARSILMIŞTI

Tokat Sulusaray’da dün gece 4.7 ve 4.1 büyüklüğünde 2 deprem meydana gelmişti.

BAKAN YERLİKAYA: SAHA TARAMALARI BAŞLAMIŞTIR

Depremin ardından İçişleri Bakanı Yerlikaya yaptığı açıklamada şunları aktardı:

“Tokat ili Sulusaray ilçesinde 5.6 büyüklüğünde meydana gelen depremde Tokat Valimiz, AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun.”

TOKAT’TA EĞİTİME 1 GÜN ARA

Peş peşe meydana gelen depremlerin ardından Tokat Valiliği, il genelinde eğitim ve öğretime bir gün ara verildiğini duyurdu.

HABER MERKEZİ

Tokat’ta deprem! Çevre illerden hissedildi…

Yorumlar kapalı.