Tugay: Sevgi varsa engel yok!

İzmir’de ilçe belediyeleri arasında tek olan ‘Kısa Süreli Engelli Dinlenme Merkezi’nde engelli bireylere uzmanlar tarafından özel eğitim programı uygulanırken, ailelere de sosyal ve psikolojik destekler sunuluyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsan odaklı sosyal projeleriyle fark yaratan Karşıyaka Belediyesi, yerel yönetimler arasında İzmir’de tek olan ‘Kısa Süreli Engelli Dinlenme Merkezi’ ile özel gereksinimli çocuk ve gençlerin yaşamına ışık oluyor. 6-40 yaş arasındaki engelli vatandaşlara hizmet verilen merkezde özel eğitim programlarıyla engelli bireylerin zihinsel, fiziksel ve sosyal becerilerinin gelişmesi sağlanırken, aileler için de destek programları uygulanıyor.

Bünyesinde çocuk gelişimi uzmanı, el sanatları öğretmeni ve psikolog gibi hizmetler bulunan merkezde engelli bireyler ile ailelerinin toplumsal hayata katılmaları ve ailelerin rehabilitasyonu adına grup eğitimleriyle psikolojik destek sağlanıyor. Eğitimler sosyolog – aile danışmanı eşliğinde küçük gruplar halinde gerçekleşiyor.

Bakım yükünün daha çok annelerin üzerinde olduğunu vurgulayan Psikodramatist Aile Danışmanı Elif Özdek yaptığı grup çalışmalarıyla tükenmişliklerine karşı anneleri güçlendirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Grup eğitimleriyle aileleri ortak bir paydada buluşturmayı ve hızlı bir iyileşme süreci elde etmeyi planlıyoruz. Temel ihtiyaçlarını kendi başlarına karşılamakta zorlanan çocuklara anneleri eşlik ediyor. Çocukların derste olduğu saatler anneler için sosyalleşme zamanı. Anneleri hem sosyal ve duygusal anlamda destekliyor hem de psikodrama grup çalışmaları yapıyoruz. Katılımcılar psikodrama sahnesine, iletişimde yaşadıkları sorunlardan gelecek hedeflerine kadar, çalışmak istedikleri her türlü konuyu taşıyabiliyorlar. Doğaçlamalar, bireysel oyunlar, grup oyunları, çalışmaları yapıyoruz. Amacımız onların yaşam doyumları arttırmak, güven ortamında bir arada olmak. Neşe ve kahkahayla birlikte çalışmak hepimize iyi geliyor” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Tugay: Sevgi varsa engel yok!

Yorumlar kapalı.