Turizm turizm değil adeta dert yuvası!

Turizm sezonu sancılı günler geçiriyor. Otellerin doluluk oranları geçen yıla göre yüzde 50-60 dolaylarında düşerken artan maliyetler otelcileri kara kara düşündürüyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

yenikiraz.com’dan Semi Tektaş’ın haberine göre, turistik yerlerde otel doluluk oranları geçen yıla göre yüzde 50-60 oranlarında düşüş yaşanırken, gelirlerde ise tezat bir durumla artış yaşanıyor. Bu durum kimseyi sevindirmiyor. Artan maliyetler, döviz kurlarındaki artışlar, KDV oranlarının artması turizme de darbe vuruyor. Gelirlerdeki artışların bu maliyetlerden dolayı otellerin karlılık oranlarını sezon sonunda düşüreceği tahmin ediliyor. 4 kişilik bir ailenin kaliteli bir otelde üç günlük tatil fiyatı 80 bin TL ile 405 bin TL arasında değişiyor.

Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Necat Çelikok, otel doluluk oranları düşmesine rağmen gelirlerin artmasının kimseyi sevindirmemesi gerektiğini söylerken, kurtuluşun geceleme ve kuver sayılarının artırılması olması gerektiğini belirtti.

Yaklaşık 10 yıldır Alaçatı’da barmenlik yapan Berkan Tercan “İnsanlar para harcayamıyor. Kalabalık gibi gözükse de altı boş bir kalabalık var” dedi.

SAKİN BİR SEZON

Alaçatı’da bayram hareketliliğinin bitmesinden sonra sakin bir sezon yaşanıyor. Tatilcilerin günü birlik tatil yapmayı tercih etmesi, otelcileri sıkıntılı duruma düşürüyor. Günü birlik gelen turistlerin ise olabildiğince az para harcamaya özen göstermesi ise esnafın zam yapmasına neden oluyor.

ALKOLE ZAM

Alkollü içki ve sigaraya gelen yüzde 14,82’lik Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammı, alkol fiyatlarına da yansıdı. Hatta alkollü içeceklerdeki ÖTV zammına 10 Temmuz itibariyle KDV zammı da eklendi. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş alkol fiyatlarının 10 Temmuz’da tekrar zamlandığını belirterek, “Alkollü içki firmalarından biz bayilere gelen mesajda ‘Saygıdeğer müşterilerimiz KDV oranları yüzde 18’den yüzde 20’ye çıktığından dolayı pazartesi itibari ile bütün ürünlerde tekrar fiyat artışı yaşanacaktır’ yazıyor dedi. Otelde kalma oranları geçen yıla göre düştü diyen Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Necat Çelikok, “Otelde geceleme rakamları 13 Temmuz 2023 itibarı ile 2022 yılına göre geride kaldı. Oda fiyatları ve tatil yapan kişi sayısında gece kalma oranları geçen yıla göre düşük. Bu sene fiyatların yükselmesi sonucu gelirde geçen seneye göre artış var. Bu artış bizi yanıltmasın çünkü maliyetlerde de çok artış oldu. Biz otelciler ve yiyecek içecek işletmeleri fiyatlarımızı artan maliyetler ile aynı oranda artıramıyoruz. Bu senenin olumlu geçmesi için gelirde artışın sadece fiyat artışları ile değil geceleme sayılarının ve kuver sayılarının artması ile birlikte gitmesi gerekiyor” dedi.

Turizm turizm değil adeta dert yuvası!

Yorumlar kapalı.