“Türk mutfağı iyi bir koleksiyoner”

Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, "Türk Mutfağı Haftası" kapsamında gastronominin duayen ismi Osman Serim’i ağırladı. Serim, “Dünyada en zengin köfte çeşidi Türk mutfağındadır. Sayısı her geçen gün artıyor. Türk mutfağında şu an 100’ün üzerinde köfte çeşidi var” ifadelerini kullandı. 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında gastronominin duayen isimlerinden dünyaca ünlü yiyecek ve içecek danışmanı Osman Serim, Yaşar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından ağırlandı.

“Orta Asya’dan Orta Avrupa’ya; Türk Mutfağının 2 Bin Yıllık Yolculuğu” isimli seminere İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta, Yaşar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Murat Komesli, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Eylem Ezgi Fadıloğlu, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Genç ve çok sayıda davetli katıldı. Söz konusu seminer, üniversitenin uygulama mutfağında gerçekleştirildi.

Türk Mutfağının 2 bin yıllık tarihi hakkında değerlendirmelerde bulunan Osman Serim, “Mutfak, bir milleti tanımlayan bayrak, dil ve kültür kadar önemli bir unsurdur. Türkler, göçer bir toplumdur. Bu nedenle tarım yapacak vakti yoktu. Mutfağın en önemli kaynağı da et oluyor. Gıdayı muhafaza edemezseniz ayakta kalamazsınız. Eti, kendi yağında kavurarak kurutuyorlar. Türk mutfağı, en pratik mutfaktır. 2 bin yıllık geçmişine baktığımız zaman Türk mutfağının iyi bir koleksiyoner olduğunu görüyoruz. 2 bin yıl önce ne yeniliyorsa bugün de aynı şekilde o yiyecek ve içecekler tüketiliyor” dedi.

5 FARKLI DÖNEM, 2 BİN YILLIK SÜREÇ 

Türklerde aktarlık geleneğinin olduğunu dile getiren Serim, “Türk mutfağının 5 evresi vardır. Bunlar Orta Asya’ya gelinen ‘Göçer Dönem’, Orta Asya’dan Afganistan ve Arap coğrafyasına girişi kapsayan ‘Büyük Yolculuk’, Anadolu coğrafyasına girişle birlikte ‘Türk Mozaiği’, Osmanlı Devleti’nin ‘İmparatorluk’ dönemi ile son olarak ‘Cumhuriyet’ dönemidir. Türkler, göçer toplum olarak her geçtiği toplumdan bir şeyler almış ve bir şeyleri de o coğrafyalara bırakmıştır. 2 bin yıllık süreç böyle ilerlemiştir” şeklinde konuştu.

“Türk mutfağı iyi bir koleksiyoner”

Yorumlar kapalı.