Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Savunma Bakanları 10. Toplantısı Bakü’de gerçekleştirildi

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Savunma Bakanları 10. Toplantısı'nda gerçekleştirdiği konuşmasında, “Bölgesel huzur ve istikrarın yolunun Azerbaycan-Ermenistan arasında imzalanacak kapsamlı bir barış anlaşmasından geçtiğine inanıyoruz” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki temaslarını sürdürüyor. Bakan Güler, Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze ile üçlü görüşmede bir araya geldi. Bakan Güler, toplantıda yaptığı konuşmada, Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan arasındaki derin tarihi ve kültürel bağlara dayanarak ilişkiler stratejik nitelik kazandığını belirterek, “Türkiye olarak Azerbaycan ve Gürcistan ile barış, huzur ve istikrar için bölgesel konularda sergilediğimiz dayanışmayı sürdürmeye, bu çerçevede siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerimizi daha da ileriye taşımaya kararlıyız. Özellikle Kafkasya’da barış, istikrar ve kalkınmanın sağlanması için hem ikili konularda hem de bölgesel konularda sergilediğimiz dayanışmayı sürdürmeliyiz. Kafkasya bölgesinde istikrar bölgesinin istikrarına büyük önem veriyor, bölgede barışın sağlanması için gayret gösteriyoruz. Can Azerbaycan’ın 30 yıl işgal altında kalan öz topraklarını, Karabağ’ı, 44 gün süren Tek Vatan harekatı ve Anti-terör operasyonu ile Ermenistan işgalinden kurtarmıştır. Türkiye, ateşkes kapsamında kurulan ortak merkezde ateşkesin kalıcı olması ve istikrar için gayret sarf etmektedir. Ayrıca Azerbaycan ordusunun modernizasyon, tatbikat ve eğitim faaliyetlerine destek sağlamakta ve işgalden kurtarılan bölgelerde mayın, EYP, arama ve imha faaliyetlerini sürdürmektedir” dedi.
“ Ermenistan’ın bu tarihi fırsatı yeterince değerlendiremedi de görüyoruz”
Bölge ülkelerinin kendi sorunlarını kendilerinin çözebileceğini uluslararası topluma göstermesi açısından Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki görüşme sürecini başından beri desteklediklerini vurgulayan Güler, “Desteklemeye de devam ediyoruz. Bölgesel huzur ve istikrarın yolunun Azerbaycan-Ermenistan arasında imzalanacak kapsamlı bir barış anlaşmasından geçtiğine inanıyoruz. Bölgesel ulaştırma bağlantıların açılmasının normalleşme ve barış sürecine ivme kazandıracağına da inanıyoruz. Güney Kafkasya’da barışın, huzurun ve işbirliğinin tesisi yolunda önlerinde tarihi bir fırsat bulunduğu halde, Ermenistan’ın bu tarihi fırsatı yeterince değerlendiremedi de görüyoruz. Diğer yandan Türkiye, Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü güçlü şekilde desteklediğini her platform ve fırsatta dile getirmektedir. Bu kapsamda Abhazya ve Güney Osetya’nın sözde bağımsızlıklarını tanımamakta ve bu ihtilafların Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde barışçıl şekilde çözülmesini arzu etmektedir. Türkiye, Gürcistan’ın Avrupa-Atlantik kurumları ile bütünleşme çabalarını da desteklemektedir” diye konuştu.

İHA

Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Savunma Bakanları 10. Toplantısı Bakü’de gerçekleştirildi

Yorumlar kapalı.