Türkiye’den İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık

Türkiye, İsveç'in NATO üyeliğine yeşil ışık yaktı. Gelişme sonrası ABD Başkanı Biden açıklama yaparak, "Avrupa-Atlantik bölgesinde savunma ve caydırıcılığı geliştirmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırım" ifadelerini kullandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson görüşmesi sonrası Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yaktı.

Görüşme sonrası yapılan açıklamada, Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya Katılım Protokollerini TBMM’ye sevk edeceği ve onaylanması için yakın işbirliği içinde olacağı belirtildi.

“TÜRKİYE İLE BİRLİKTE ÇALIŞMAYA HAZIRIM”

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü onaylamak üzere TBMM’ye iletme taahhüdü dahil Türkiye, İsveç ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından yayımlanan açıklamayı memnuniyetle karşıladığını belirtti.

“Avrupa-Atlantik bölgesinde savunma ve caydırıcılığı geliştirmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırım.” ifadesini kullanan Biden, İsveç’i NATO’nun 32. müttefiki olarak karşılamayı sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da sosyal medya hesabından konuya ilişkin paylaşımda bulundu.

İsveç’in NATO’nun 32. üyesi olmasının hem ittifakı güçlendireceğini hem de Avrupa’nın güvenliğine katkı sağlayacağını kaydeden Blinken, Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya Katılım Protokollerini TBMM’ye sevk edeceğini açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

HABER MERKEZİ

Türkiye’den İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık

Yorumlar kapalı.