Üniversite rektörlerinden Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Tayeh’in öldürülmesine kınama

Türkiye’deki üniversite rektörleri, Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sufyan Tayeh’in öldürülmesini kınadı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rektörler tarafından yayımlanan mesajda, “Bizler Türkiye Cumhuriyetindeki üniversitelerin rektörleri olarak 24 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe giren ateşkes ve esir takası anlaşmasından sonra, acımasız, vahşi, insanlık dışı saldırılarına tekrar başlayan İsrail’in, dünyanın gözü önünde sürdürdüğü büyük soykırımı kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.
Cibaliye bölgesine yapılan saldırıda Rektör Tayeh’in hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, “Bir haftalık insani aranın ardından gelecek adına bir umut ve hayata tutunma mücadelesi veren, pek çoğu savunmasız masum bebek, çocuk, kadın ve yaşlı insanların zor koşullarda yasadığı, işgal altındaki Gazze Şeridinin kuzeyinde yer alan Cibaliye Mülteci Kampının, 02.12.2023 tarihinde bombalanması sonucu yüzden fazla masum Filistinli kardeşimiz şehit edilmiştir. Aynı saatlerde, Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sufyan Tayeh, çocukları ve aile yakınlarıyla birlikte, İsrail savaş uçaklarının Cibaliye’nin El-Faluce bölgesine düzenlediği saldırılarda, bizzat evi hedef alınarak şehit edilmiştir” denildi.
Açıklamada, İsrail’in saldırıları kınanarak, “7 Ekim 2023 tarihinden beri Filistin ve Gazze deki sivil kişi ve kuruluşları, hastane ve eğitim kurumlarını, eğitimcileri, akademisyenleri, bilim insanlarını doğrudan hedef alan bu terör saldırılarının ve bu vahşi saldırganlığa sağlanan açık ve gizli destekleri en ağır şekilde kınıyoruz ve tüm dünyanın bu duruma tepki göstermesi, kayıtsız kalmaması gerektiğini bir kez daha önemle vurguluyoruz” ifadelerine yer verildi.
Filistin halkına başsağlığı dilenen açıklamada, “Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Merhum Prof. Dr. Sufyan Tayeh’e ve yakınları ile bu süreçte hayatin kaybeden tüm Filistinli masumlara Yüce Allah’tan rahmet; tüm Filistinli kardeşlerimize başsağlığı diliyor; uluslararası tüm aktörleri bu insanlık suçunu önleme konusunda sorumlu ve insanca davranmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İHA

Üniversite rektörlerinden Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Tayeh’in öldürülmesine kınama

Yorumlar kapalı.