Urla’nın ‘Kulaklı Mantısı’nı yaptılar

Urla’da Urla Belediyesi Aryom Kültür Merkezi’nde Doğal Sofra Urla gönüllülerinin gerçekleştirdiği Geleneksel Yemek Atölyelerinin ilk etkinliğinde Urla Mantısı (Kulaklı Mantı) sofradaki yerini aldı.

Urla’nın 'Kulaklı Mantısı'nı yaptılar
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Urla Belediyesi Aryom Kültür Merkezi’nde sürdürülebilir bölgesel kalkınma, sürdürülebilir tarım ve geleneksel lezzetlerin korunması gibi sosyal sorumluluk projelerine katkı koymaya çalışarak, yeniden geleneksel beslenmeyi, sezonunda tüketilen gıdayı öne çıkarmayı ve yöresel üretici ve esnafı kalkındırmayı amaçlayan Urla Doğal Sofra Derneğinin katkılarıyla yerel gastronominin gelişimini destekleyen “Geleneksel Yemek Atölyeleri”nin ilki gerçekleştirildi.

HER AŞAMASI DENENDİ

İlk atölye konusu “Urla Mantısı (Kulaklı Mantı)” yapımına yoğun ilginin olduğu atölyede Doğal Sofra Urla (DSU) Başkanı Bilge Bengisu Öğünlü’nün anlatımları ile başladı. Katılımcılar Urla mutfağının değerli elleri Handan Kaygusuzer, Fazile Paksoy, Berrin Karadağ eğiticiliğinde özgün Urla Mantısı’nı ilk aşamadan tadıma kadar deneyimleme fırsatı buldular. Urla Mantısı; et ve nohutun birlikte haşlandıktan sonra havanda ezilmesi, karabiber ve maydonuz ile lezzetlendirilmesi ile hazırlanan iç; un, su, tuz ile yoğurulan ve incecik açılan yufkalara konulurken özel şekli “kulaklı mantı” verilerek yapılıyor. Önce ayçiçek yağında kızartılıp ardından et suyu ile kabartılan mantılar sarımsaklı yoğurt ve tereyağlı kırmızı biber ile servis ediliyor. Urla’nın geleneksel yemek kültürünü deneyimlemek amacıyla bir araya gelen katılımcılar keyifli bir günün ardından bir sonraki atölyenin konusunun ne olacağı merakı ile atölyeden ayrıldılar.

HER AY BİR TAT

Urla Doğal Sofra Derneği, Urla Belediyesi Aryom Kültür Merkezi’nde her ay yeni bir Urla Geleneksel Yemek Atölyesi ile yerel mutfak kültürünü anlatmaya, mevsiminde ve doğal gıda tüketimini teşvik etmeye, Urla gastronomi zenginliğini daha da geniş kitlelere anlatmaya devam edecek.

Haber Bülteni 

Urla’nın ‘Kulaklı Mantısı’nı yaptılar

Yorumlar kapalı.