Uzmanlar uyardı! Migren ataklarına dikkat!

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Doç. Dr. Erdal Dilekçi, migrenin ataklar halinde görülen baş ağrısı tipi olduğunu ve bazı tetikleyicilerin aktif olduğunu belirtti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Doç. Dr. Erdal Dilekçi, migrenin ataklar halinde görülen baş ağrısı tipi olduğunu ve bazı tetikleyicilerin aktif olduğunu belirtti. Dilekçi, bazı gıdaların, hormonal değişikliklerin ve stresin en yaygın migren tetikleyicileri olduğunu vurgularken, değişken hava şartlarının da önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Migrenin ense, şakaklar ve göz çevresinde yoğunlaşan zonklayıcı karakterde bir ağrı olduğunu ifade eden Dilekçi, migrenin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve her bireyin hava değişikliği veya mevsim değişikliğine benzer tepkiler vermediğini söyledi. Migrenin dünya genelinde yüzde 16 oranında görüldüğünü belirten Dilekçi, ataklar öncesinde veya sırasında bulantı, kusma, ses ve ışığa karşı hassasiyet gibi belirtiler de olabileceğini ifade etti.

Dilekçi, hava değişimlerinin ve mevsim geçişlerinin migreni tetikleyebildiğini belirtti ve özellikle lodosun migren ataklarını sıklaştırdığını söyledi. Ayrıca sıcak ve nemli havaların da migren ataklarını artırdığını ifade etti. Mevsim değişikliklerinin, kıştan yaza veya yazdan kışa geçişin migreni etkileyebildiğini belirten Dilekçi, bazı hastalarda hava değişimlerinin atakları tetikleyebildiğini söyledi. Özellikle sıcak ve nemli havalarda atakların arttığını ifade etti. Kişiden kişiye değişmekle birlikte bazı hastalarda uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları ve hava değişikliklerinin migren ataklarını tetikleyebildiğini söyledi.

Haber Merkezi

Uzmanlar uyardı! Migren ataklarına dikkat!

Yorumlar kapalı.