Yapılandırma sürecinin ardından haciz bombardımanı

Ekonomik olarak güçlükler yaşayan vatandaşlar ve şirketler, gelen zamlar sonrasında bu kez, Sosyal Güvenlik Kurumu, Belediyeler ve Vergi Daireleri’nin haciz işlemlerinin muhatabı olmaya başladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomik olarak güçlükler yaşayan vatandaşlar ve şirketler, gelen zamlar sonrasında bu kez, Sosyal Güvenlik Kurumu, Belediyeler ve Vergi Daireleri’nin haciz işlemlerinin muhatabı olmaya başladı.

Yapılandırma başvurusu süresinin geçmesi üzerine kamu kurumlarının birçok kişinin banka hesaplarına, tapu kayıtlarına ve araçlarına haciz işlemi uyguladığı görülüyor. Uygulanan hacizler ise oldukça düşük meblağlı olup kişi ve şirketlerin gerek bankalar gerekse de üçüncü kişiler nezdinde saygınlık ve itibarını etkiliyor. Oysa kamu kurumları, özellikle şirketlerin, alacaklarını zamanında ödememekte, geciktirmekte, öderse dahi uğramış olduğu kazanç kayıpları ya da faizleri ödemekten imtina ediyor. Buna karşın kamu kurumları, kendilerine ait düşük tutarlı alacakları için herhangi bir bildirim yapmadan haciz uyguluyor.

Yaşanan süreçlere ilişkin hukuki görüşlerini ifade eden Avukat Mert Çakıcı, “Kamu kurumları, yüzyılın yapılandırması olan bilinen 7440 sayılı Kanun’a başvuru süresinin son günü olan 04.07.2023 tarihini uzun zamandır beklemiştir. 04.07.2023 itibariyle yapılandırma başvurusu yapmayan kişiler ve kurumlar nezdinde icrai süreçler işlemeye başlamıştır. 04.07.2023 tarihi sonrası şirket ve vatandaşlar tarafından kendileri hakkında kamu hacizleri uygulandığına dair oldukça fazla geri dönüş almaktayız. Özellikle SGK ve Vergi Daireleri, zamanaşımına uğramış alacakları için dahi, kaydi hacizler yaparak, vatandaş ve şirketleri, hukuki yoldan talep edemeyecekleri zamanaşımına uğramış alacaklarını veyahut usulsüz işlemler ile tahsil aşamasına getirilen alacaklarını kamu gücüyle ödemeye zorlamaktadır. Bu noktada da oldukça küçük tutarlar için elektronik haciz uygulamakta ve banka hesaplarını blokeleyerek tahsil süreci işletmektedir. Keza aynı şekilde belediyeler, tahsil edecekleri vergiler ve belediye gelirleri için de benzer süreç işletmekte; küçük meblağlar için haciz süreci uygulamaktadır. Bu noktada kişi ve şirketlerin gerek idari gerekse adli yargı nezdinde hacizleri kaldırabilme; kamu kurumlarına karşı hukuki süreç işletebilme hakları bulunmaktadır. Keza aynı şekilde kamu kurumlarından alacakları olan kişi ve şirketler de hukuki yollar ile gecikmeden kaynaklı zararları da kapsar şekilde haklarını ve alacaklarını elde edebilirler” dedi.

Haber Merkezi

Yapılandırma sürecinin ardından haciz bombardımanı

Yorumlar kapalı.