Yeni kabinenin yemin edeceği tarih belli oldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 28. yasama dönemi başladı. Bu hafta yeni kabinenin yemin edeceği gün de belli oldu. 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milletvekillerinin yemin töreniyle 28’inci Dönem 1’inci Yasama Yılı çalışmalarına başlayan TBMM, yeni haftada mesaisini sürdürecek.

Genel Kurul, 7 Haziran Çarşamba günü saat 14.00’te toplanacak. Genel Kurul’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve 17 bakan yemin edecek.

MECLİS BAŞKANI SEÇİMİ DE BU HAFTA OLACAK

Yeni haftada Meclis Başkanı seçim süreci başlayacak. Meclis Başkanlığı için gösterilecek adaylar, 6 Haziran Salı günü saat 24.00’e kadar Geçici Başkanlık Divanı’na bildirilecek.

Genel Kurulda, 7 Haziran Çarşamba günü Meclisin 30. Başkanı için seçim yapılacak. Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada 400 oy, üçüncü oylamada ise 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye Başkan seçilecek.

Şu ana kadar yalnızca Yeşil Sol Parti adayını açıkladı. YSP, Meclis başkanı adayı olarak Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç’u gösterecek.

Yeni kabinenin yemin edeceği tarih belli oldu

Yorumlar kapalı.