Yıkın artık bu engelleri!

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle gazetemize açıklamalarda bulunan Emine Sabuncu, sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle gazetemize açıklamalarda bulunan Emine Sabuncu, engelli vatandaşların yaşadığı sorunları ve beklentilerini anlattı. Her yıl 3 Aralık’ta aynı şeylerin konuşulduğunu ancak 4 Aralık’ta yeniden unutulduğuna dikkat çeken Sabuncu, artık Türkiye’de engellerin yıkılmasını istediklerini ifade etti.

YAŞADIĞIM İLÇEDE ENGELLİ TUVALETİ YOK

Emine Sabuncu yaşadıkları sorunları anlatırken şu cümlelere yer verdi: “ Ne yazık ki Türkiye genelinde engelli haklarına neredeyse hiç uyulmuyorken, yaşadığım ilçe olan Torbalı’da durum, Türkiye standartlarının bile çok altında. Yaşadığım ilçe olan Torbalı’da kamusal alanlarda engelli tuvaleti yok. Dışarı çıkan engelli bir vatandaşın en doğal ihtiyacını gidermesi mümkün değil. Bunu defalarca dile getirdik ama değişen bir şey olmadı”

KALDIRIMLARDAN YÜRÜMEK MÜMKÜN DEĞİL

Engelli vatandaşların sokağa çıkamadığını ifade eden Sabuncu, “Kaldırımlardan yürümek mümkün değil. Kaldırımlara direk dikiliyor, trafo konuluyor, dükkânlar tezgâh açıyor. Yol kenarlarına araba park ediliyor. Ne yürüme engelli vatandaşlar ne de görme engelli vatandaşlar kaldırımları kullanamıyor. Tekerlekli sandalye ile araç trafiğine girmek zorunda kalan engelli vatandaşlar ezilme tehlikesi yaşıyor” dedi.

TOPLU TAŞIMA KULLANAMIYORUZ

Sosyal alanlarında engelliler için uygun olmadığını ifade eden Emine Sabuncu, “Park ve bahçe gibi sosyal alanlarda bile engelliler düşünülmüyor. Görme engelli vatandaşlar için yapılması gereken sarı şeritler yeterli değil, çoğu yerde yok. Toplu taşıma araçlarının çoğunda engelli rampası yok. Rampa olanlarında bir çoğu kullanışlı değil” şeklinde konuştu.

BİZİ HER GÜN HATIRLASINLAR

Sabuncu açıklamalarına şu şekilde devam etti; “Engelli hakları ne yazık ki kimsenin umurunda değil. Bizi yalnızca sene de bir gün hatırlıyorlar. Her yıl aynı şeyleri konuşuyoruz, ertesi günü tekrar unutuluyor. Biz sadece bir gün hatırlanmak istemiyoruz. Bize kulak versinler. Devlet büyüklerinin kalıcı düzenlemeler yapması gerekiyor. Ancak siyasi patiler bile engelli vatandaşları seçimlerde seçilemeyecek sıralara yazıyor. Biz artık engelsiz yaşamak istiyoruz” dedi.

BİR ARKADAŞIM EVE MAHKÛM OLDU

Geçmişte dernek başkanlığı da yapan Sabuncu “Ben 15 yaşından beri engelli olarak yaşıyorum ve mümkün olduğunca sosyal yaşamaya çalışıyorum. Ancak ne yazık ki eve kapanmak durumunda kalan vatandaşlarımız oluyor. Bir arkadaşım engelli olarak yaşamaya başladıktan sonra dışarıda yürümek çok zor hale geldikten sonra eve kapanmak durumunda kaldı. Böyle durumlar ne yazık ki çok fazla var” dedi.

HABER MERKEZİ

Yıkın artık bu engelleri!

Yorumlar kapalı.