Yaşları 0 ile 6 yaşındaki bu çocukların geçmişleri yok, gelecekleri ise hükümsüz…

Yüreğinize cam kırıkları gibi oturuverir hikayeleri... Geçmişleri olmayan, gelecekleri ise hükümsüz olan çocukların. Suç işleyip hüküm giymiş annelerinin yanında cezaevinde doğan ya da cezaevinde büyümek zorunda kalan 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklar... Bizim çocuklarımız. Onlar, yaşanmamış hayatın, yazılmamış öykülerin konusu olacak çocuklar.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yağmur KARADAĞ/Yüreğinize cam kırıkları gibi oturuverir hikayeleri… Geçmişleri olmayan, gelecekleri ise hükümsüz olan çocukların. Suç işleyip hüküm giymiş annelerinin yanında cezaevinde doğan ya da cezaevinde büyümek zorunda kalan 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklar… Bizim çocuklarımız. Onlar, yaşanmamış hayatın, yazılmamış öykülerin konusu olacak çocuklar.

Türkiye’de, annesi hükümlü veya tutuklu olan 0-6 yaş grubu çocuklar; kendilerine bakabilecek yakınları olmadığı zaman ceza infaz kurumunda anneleriyle kalıyor, annelerinin reddetmesi durumunda ise devlet korumasına alınıyor. 6 yaşına kadar annelerinin yanında kalan çocuklar, daha sonra annelerinden ayrılmak zorunda kalarak, yaşamlarına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı kurumlarda sürdürüyor.

Anneleriyle cezaevinde yaşamak zorunda kalan 0 ile 6 yaş arasındaki çocukların dramını 2011 yılında Ege Life Dergisi ele almış, konuyu Türkiye gündemine taşımıştı.

Adalet Bakanlığı’nın izniyle Denizli Bozkurt Açık Ceza İnfaz Kurumu’na giren dergi ekibi, orada yaşananları objektif bir şekilde tüm detaylarıyla okuyuculara aktarmıştı.

Dergide yer alan bir bölüm şu şekildeydi: 

“Erdem’in neden kıvırcık, uzun saçlarını kesmek istemediğini, ismini yazmak istemediğimiz bir erkek çocuğun neden etek giymek istediğini anlatmak istiyoruz…

Yaklaşık 275 kadının bulunduğu bu duvarların içinde etek giyen, makyaj yapan kadınlara bakan bazı erkek çocukların da bu davranışı sergilemek istediğini konuşuyoruz. Kapalı cezaevine geri dönen bir kadının çocuğundan söz ediyorlar. Etek giymek istiyormuş. İdare rol eksikliğinin bunlara neden olduğunu söylüyor. Yarınlara eksik büyüyen çocuklar, her sabah 2 bin yıl yenik başlayacaklar belki de… Çocuk gelişimci psikologlar, anneleriyle büyüyen çocukların entelektüel ve cinsel kimlik gelişimleri açısından cezaevinin doğru bir yer olmadığını vurguluyorlar. Bu çocuklar, cezaevlerinde anneleriyle büyüyorlar. Bir zorunluluk yok, devlet koruma altına alabilir ya da dışarıda birinci derecede akrabalarına bırakılabilirler. 0-3 yaş arası 13, 3-6 yaş arası ise 10 çocuk, toplam 23 çocuk bulunuyor. Türkiye genelinde ise 2011 yılında 495 çocuk… Sadece yarı açık değil kapalı cezaevlerinde de var… Hayatın bu kuytu yerinde kelimeleri, renkleri, hüzünlü yüzleri, kapanan kapı seslerini, çok uzaklara bakan annelerinin gözlerinin nerede başlayıp nerede bittiğine tanık olarak büyüyen çocuklar…”

Yaşları 0 ile 6 yaşındaki bu çocukların geçmişleri yok, gelecekleri ise hükümsüz…

Yorumlar kapalı.