Zam yağmuru! Vatandaşlar tepkili!

Bugün Türkiye zam yağmuruna uyandı. Çocuk bezinden, cep telefonu harcına kadar zam yapıldı. Vatandaşlar fiyat artışını tepkiyle karşıladı. Ortak söylemleri de "Bittik, hayatımızı çaldılar" oldu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün Türkiye zam yağmuruna uyandı. Çocuk bezinden, cep telefonu harcına kadar zam yapıldı. Vatandaşlar fiyat artışını tepkiyle karşıladı. Ortak söylemleri de “Bittik, hayatımızı çaldılar” oldu.

yenikiraz.com internet sitesinden Turgay Kılıç’ın haberine göre, pazar esnafının Mersinli Mahallesi 1578. Sokak’ta kurduğu seyyar pazarda tezgah sayıları çok azaldı. Bir dönemde pazarda 100 esnafın olduğuna dikkat çeken esnaf Mehmet Çözer, “Müşteri yok ki zaten. Sadece Cuma namazından çıkanlara mal satabilirim. Cuma namazı bitince de toplayıp gidiyoruz. Burada 100 esnaf vardı, 10’un altına düştü” dedi.

Pazarda başka bir esnafı Kasım Akgül ise aynı durumdan yakınarak, müşterinin alım gücünü şu şekilde ifade etti, “Burada 100 esnaf vardı, 5-6 esnaf kaldı. Bu mahalledeki müşterinin yaş ortalaması 60 ve 70’i geçtiği için çoğu müşterimiz öldü. Diğer müşteriler ise alım gücünden bayağı zorlanıyor, ekonomik sıkıntısı sebebiyle gelemiyorlar” dedi.

“HERKES ŞİKAYET EDİYOR”

Müşterilerin fiyattan şikâyetçi olduğuna değinen esnafı Kasım Akgül, “Herkes geldiğinde fiyatı soruyor ve ‘bu neden yüksek, bu fiyat neden böyle?’ diyerek şikâyet ediyor. Biz de buna karşı bir şey diyemiyoruz. Onlar da haklı bizler de haklıyız. Bizler aldığımız ürünlerin fiyatına 3-4 lira koyabiliyoruz sadece. Bir araç malı rahatlıkla satarken, şu anda yarım arabada her üründen birer kasa getiriyoruz ve o da güç bela satılıyor” dedi.

“BİR SENEDİR HİÇBİR ŞEY UCUZLAMADI”

Pazarda alışveriş yapan Mustafa Kaya, “Alım gücü yarı yatıya düştü. 2 kilogram aldığımızı, 1 kilograma düşürdüler; 1 kilogram aldığımızı ise yarım kiloya düşürdüler. Ne alıyorsak hepsi yarı yarıya düştü. Şu anda hiçbir zaman bu ‘düzelecek’ yansımalarını göremedik. Bu yapılan düzenleme ve iyileştirmeler ne zaman halka yansıyacak? Onları söyleyenler kendileri de bilmiyor. Son bir senedir hiçbir şey ucuzlamadı. Sürekli artıyor fiyatlar ve geçen hafta aldığımız şeyleri, bu haftaya alamıyoruz. Halka inilmedikçe yukarıdan çözümlerin hiçbir faydası yok. Oyu halktan alıyorlar ve yapılan düzenleme ve iyileştirme gibi şeylerin halka yaraması lazım. Zenginin de bir oyu var, benim de bir oyum var” dedi.

Zam yağmuru! Vatandaşlar tepkili!

Yorumlar kapalı.