3,5 Milyondan Fazla Aday Ter Dökecek 

YKS sınavına hazırlananlar için geriye sayılı gün kaldı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 17 ve 18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu sınava başvuran aday sayısı 3 milyon 527 bin 463 olarak belirlendi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 17 ve 18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu sınava başvuran aday sayısı 3 milyon 527 bin 463 olarak belirlendi. YKS’nin Temel Yeterlilik Testi (TYT) için 3 milyon 527 bin 463 aday, Alan Yeterlilik Testleri (AYT) için 2 milyon 573 bin 136 aday, Yabancı Dil Testi (YDT) için ise 338 bin 14 aday başvuruda bulundu.

Başvuru sayısında artış yaşandı

Geçtiğimiz yıl YKS’ye başvuran aday sayısı 3 milyon 243 bin 425 idi. Bu yıl ise başvuru sayısında bir artış yaşandı. YKS’de yaklaşık olarak 1 milyon kişi görev alacak. Sınav Türkiye’nin tüm illerinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılacak.

YKS’nin birinci oturumu TYT, 17 Haziran’da saat 10.15’te başlayacak ve 165 dakika sürecek. Bu oturumda Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanlarından toplamda 120 soru sorulacak.

İkinci oturum olan AYT ise 18 Haziran’da saat 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek. AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan 160 soru sorulacak.

Üçüncü oturum olan YDT ise aynı gün saat 15.45’te başlayacak ve 120 dakika sürecek. Bu oturumda Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde adaylara sorular yöneltilerek, başvuruda bulundukları yabancı dile ait bir kitapçık verilecek.

Adaylar sınav binalarına TYT ve AYT için 10.00’dan sonra, YDT için ise 15.30’dan sonra alınmayacaklar.

YKS’ye girecek adaylar sınava giderken yanlarında sınav giriş belgesi ve fotoğraflı geçerli kimlik belgesi bulundurmaları gerekmektedir.

Depremzedelere ek kontenjan

Ayrıca, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen öğrencilere yönelik olarak bu yıl yeni bir uygulama yapılacak. Depremden etkilenen illerde ikamet eden adaylara, kendi şehirlerindeki devlet üniversitelerine yerleşirken genel kontenjanda herhangi bir eksiltme yapılmaksızın yüzde 25 ek kontenjan ayrılacaktır.

34 yaşını tamamlamış kadınlara özel uygulama

Öte yandan, 34 yaşını tamamlamış kadınlara yönelik olarak da özel bir uygulama hayata geçirilecektir. Devlet üniversitelerinin merkezi yerleştirmeyle öğrenci aldığı ön lisans ve lisans programlarında “34 yaş üstü kadınlar kontenjanı” ayrılmıştır. Bu kontenjandan, daha önce herhangi bir lisans programından mezun olmamış kadınlar yararlanabilecektir. Ön lisans mezunu olan kadınlar ise sadece lisans programları için ayrılan kontenjanları tercih edebileceklerdir.

Haber Merkezi

3,5 Milyondan Fazla Aday Ter Dökecek 

Yorumlar kapalı.