‘40 yıllık hobimi halkla paylaşıyorum’

Dinlediğimiz şarkıların ve türkülerin; izlediğimiz filmlerin ve okuduğumuz kitapların etkileri yıllar içinde zamana yenilerek unutulabiliyor. Karayel, meraklıları için klasikleri tekrar hayata döndürüyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ŞAHA ÇİMEN

63 yaşındaki Âdem Mustafa Karayel, çocukluk merakı olan 40 yıla aşkın süredir biriktirdiği plakları, CD’leri, 60, 70, 80, 90’lı yıllara damga vurmuş sanatçıların eserlerini insanlar tanısın, paylaşım olsun diye 1 yıldır Seferihisar İkinci El Pazarı’nda satıyor.
Adem Mustafa Karayel’in bunu yapmasındaki en büyük amacın ise zamanında beğenerek aldığı, dinlediği eserleri insanlara bu Pazar yeri aracılığıyla tanıtıp yok olmamalarını sağmak.

40 yillik hobimi halkla paylasiyorum 20230531 145927 2 scaled

Hobim, para kazandırıyor

“Emekliyim. İnsanın emekli olunca vakit geçirecek bir uğraşının olması gerekiyor” diyen Âdem Mustafa Karayel, devamında şunları söyledi: “Ben de sevdiğim hobiyle uğraşmanın daha iyi olacağına inananlardan olduğum için hobi edindiğim işten para kazanma yoluna gittim. İnsan hobi edindiği şeyden para kazanabiliyorsa bu insan için daha güzel oluyor. Benim hobim müzik, kitap, 44’lük plaklar. Bunlar evrensel, insanları birleştiren değerler. Bizim de insanları birleştiren kuvvetlere ihtiyacımız var. Ülkenin daha sağlıklı daha düzgün yaşaması için insanların daha mutlu yaşayabilmeleri için insanların evlerinde söyleyemedikleri şarkıların, türkülerin hepsi zaten bunları söylüyor. Bunlar hepimize, ülkemize en gerekli şey diye düşünüyorum”

40 yillik hobimi halkla paylasiyorum 20230531 145400 1 scaled

6 bin eser topladım

Seferihisar ikinci el pazarında şimdilerde çocukluk merakı olan eserleri satan Âdem Mustafa Karayel, yıllarca bu eserleri nasıl biriktirdiğini ve bugüne kadar nasıl getirdiğini şöyle anlatıyor: “Şu an tezgahımda benim gençlik, çocukluk yıllarımdan kalma eserler var. Dönemin kitapları, plakları var. DVD filmler var. Koleksiyonlar fazla. Plaklarım mezatta açık artırmayla satılan ürün grubuna giriyor şu anda. Zamanında bunları alıyordum. Aldıkça beğendiklerim birikti bir şekilde. Seviyorsan bu birikim kendi kendisine oluyor zaten. Evimde 6 bin tane eserim mevcut. Kimisini sattım kimisini de satılmayı bekliyor. Kendi evimde zamanında aldıkları şu an bu pazarda satıyorum”

40 yillik hobimi halkla paylasiyorum 20230531 145251 1 scaled

Kültür katıyoruz

Kendi geçmişi kendi elleriyle para karşılığı insanlara sattığında canım yanmıyor, sözlerine yer veren Âdem Mustafa Karayel, “Yılların birikmişliği bile olsa içinde hatıralarım bile olsa şu an burada satmak zor olmuyor. Yıllardır kendi dinlediklerimi şu an burada satıyorum. Paylaşmanın güzel olduğunu bildiğim için zor gelmiyor bana. Önemli olan da zaten paylaşabilmek. Bu plaklar, kitaplar, eski CD ve DVD’ler benimle öbür tarafa gelmeyeceğine göre birilerinin, bunları sevenlerin ilgisine sunmakta fayda olduğunu düşündüğüm için şu an buradayım. Tezgâhımda yabancı olarak 60, 70, 80 ve 90’lı yılların birçok sanatçısının eseri buluyor. Tom Jones, Salvatore Adamo, Santana, Deep Purple, Queen var. Çok fazla isimin eserleri var bende. Türk sanatçılardan Sezen Aksu, Kayahan, Erkin Koray, Cem Karaca’dan daha birçok isimin eserlerini bulunuyor. Bu ismini saydığım sanatçılarımızın hepsi çok güzeller. Hepsi hala zevkle dinleniyorlar. Ben sadece tezgâhımda bunları satmıyorum. Aynı zamanda bu pazara ayak basan herkese de dinletiyorum. Pazarda insanlar bizden sadece ürün almıyorlar. Aynı zamanda kültürlenerek de evlerine gidiyorlar”

‘40 yıllık hobimi halkla paylaşıyorum’

Yorumlar kapalı.