“Manevi Danışmanlara” tepkiler gelmeye başladı

ÇEDES projesi kapsamında İzmir’deki okullara "manevi danışman" ataması yapıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÇEDES projesi kapsamında İzmir’deki okullara “manevi danışman” ataması yapıldı. Söz konusu proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı müdürlükler ve Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra en büyük inisiyatife sahip kişilerin Diyanet İşleri Başkanlığı ve çalışanları olduğu görülüyordu.

Bu konuya yönelik olarak Bergama Eğitim-Sen Başkanı Şirin Ural, kucukmenderes.com.tr’den Utku Beycan’ın sorularını yanıtladı.

Şirin Ural, laik öğretmenlerin ve eğitim görevlilerinin projeye karşı bir mücadele verdiğini ve imam atamasının da okullara adeta dağıtıldığını vurgulayarak, “Proje bazı okullarda başlamıştı. Öğretmenlerin inisiyatifi daha yüksekken öğretmen arkadaşlar, doğal olarak Müftülüğü ve Diyanet’i çok da işin içerisine katmadılar. Bölgedeki okullardan kardeş seçtiler, oraya yardım gönderdiler. Devlet projenin istediği gibi gitmediğini anlayınca imam atamasına başladı” ifadelerini kullandı.

Önceki yıllarda yapılan benzer projelerde Diyanet İşleri Başkanlığı ve Müftülüklerin, öğrenciler üzerinde etkisine yönelik konuşan Ural, “Uzun yıllardır Milli Eğitim Bakanlığı’nın “değerler eğitimi” başlığında yürüttüğü bir çalışma var. Çalışmanın bir ayağı zaten din derslerinin arttırılmasıydı. Gerici vakıflar ve derneklerle protokoller imzalandı. Bu dönemde bu kapsamda seminerler başladı ve Eğitim-Sen bu seminerlerin bir kısmına dava açtı. Bu davaları Eğitim-Sen kazandı. protokoller iptal ettirildi ama her iptal ettirilen protokolün yerine yenisi geldi. Biz davaları kazanana kadar geçen süreç içerisinde okullarda ve yurtlarda seminerler yaptılar. Bizim olduğumuz bölgede seminerlerin fazla karşılığı olmadı ama kırsal kesimde önemli bir karşılık olduğunu düşünüyorum” dedi.

“MÜCADELENİN OLDUĞU YERDE UMDUKLARINI BULAMADILAR”

Mücadelelerin olduğu yerlerde seçmeli din derslerinden de umduklarını bulamadıklarını belirten Ural, “Ama bu sefer iş bir tık daha ciddi. Çünkü bu sefer protokolü bütün bakanlık düzeyinde imzalamışlar ve okullara direkt görevlendirme yapılmış. Buna karşı da bir mücadele başlayacak. Biz velilerle beraber bu imamların okullarda fazla etkili olmaması için uğraşacağız fakat bu süreç bitene kadar etkili olurlar mı, ne kadar etkili olurlar merak konusu” diye konuştu.

manevi danismanlara tepkiler gelmeye basladi screenshot 3 4

Bergama Eğitim-Sen Başkanı Şirin Ural

Haber Merkezi

“Manevi Danışmanlara” tepkiler gelmeye başladı

Yorumlar kapalı.