Bakan Fidan ‘Gazze’ için Londra ve Paris’e gidecek

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Ortak Zirvesi'nde alınan karar çerçevesinde Gazze için oluşturulan temas grubuyla Londra ve Paris'i ziyaret edecek.

Dışişleri Bakanı Fidan Libya'da
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Ortak Zirvesi’nde alınan karar çerçevesinde Gazze için oluşturulan temas grubuyla Londra ve Paris’i ziyaret edecek. Bu grup, Gazze’deki insani krizin önlenmesi amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olan beş ülkeye ziyaretler gerçekleştirmektedir.

Heyet, Çin’deki temaslarının ardından Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunacak ve daha sonra İngiltere ve Fransa’ya geçerek 22 Kasım’da İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmeler yapacak. Ardından ilerleyen tarihlerde ABD’yi ziyaret etmeyi planlıyorlar.

İNSANİ YARDIM KORİDORLARI

Bu girişim, Gazze’de acil ateşkesin sağlanması ve insani yardımların kesintisiz olarak ulaştırılması için İsrail nezdindeki BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle iletişime geçmeyi hedefliyor.

Heyetin Çin ziyaretinde uluslararası toplumun Gazze’deki insani felaketi önlemek için etkili tedbirler alması gerektiğini vurgulayan toplantılar gerçekleştirdiği bildirildi. Çin, BM Güvenlik Konseyi’ne, çatışmalara insani ara verilmesi ve insani yardım koridorlarının oluşturulması yönünde çağrıda bulunan bir kararın altına imza atmıştı.

Heyetin ziyaretinin temel mesajları arasında, “acil ateşkesin sağlanması, katliamların durdurulması ve Gazze’ye insani yardımın ulaştırılması” olduğu belirtilmişti.

Haber Merkezi

Bakan Fidan ‘Gazze’ için Londra ve Paris’e gidecek

Yorumlar kapalı.