Benzin ve motorine zam geliyor

KDV oranının yüzde 18'den yüzde 20'ye yükseltilmesi benzinde 44, motorinde ise 42 kuruşluk fiyat artışına neden olacak. Torba kanun teklifi kabul edilirse akaryakıttaki ÖTV miktarı da yükselecek. Bugünkü fiyatlarla zam miktarı benzinde 88, motorinde ise 78 kuruşa varacak.

Benzin ve motorinde ÖTV zammı belli oldu!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yüzde 18’lik Katma Değer Vergisi (KDV) uygulanan ürünlerde KDV yüzde 20’ye yükseltildi.

Böylece akaryakıtta da KDV oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye yükselmiş oldu.

Söz konusu karar gelecek haftadan itibaren geçerli olmaya başlayacak.

Habertürk’ün aktardığına göre, bugünkü fiyatlarla KDV’deki 2 puanlık artış benzine yaklaşık 44 kuruşluk zam gelmesine yol açacak. İstanbul’da 26.20 lira olan benzinin litre fiyatı böylece 26.64 liraya çıkacak.

KDV’deki artış motorin fiyatlarında ise 42 kuruşluk bir fiyat artışına yol açacak. İstanbul’da motorinin litresi 24.79 liradan 25.21 liraya çıkacak.

Bunların yanında bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) komisyonunda görüşülen torba kanun teklifinde akaryakıtta uygulanan maktu ÖTV’ye 6 aylık Yi-ÜFE oranında zam yapılması bekleniyor.

TÜİK’in son açıkladığı verilere göre 6 aylık Yİ-ÜFE yüzde 14.82 oldu. Şu anda benzinden 2.53 lira motorinden ise 2.06 lira ÖTV alınıyor. Bu rakamlar teklif kabul edilirse sırasıyla 2.90 lira ve 2.36 liraya çıkacak.

Yüzde 20’lik KDV akaryakıt fiyatlarına ÖTV eklenmesinin ardından uygulanıyor. Dolayısıyla bugünkü fiyatlarla çifte vergi artışı sonrası benzinin litresi 27.08 liraya çıkacak. Toplam zam 88 kuruşu bulacak.

Motorin fiyatı ise ÖTV’de öngörülen artışın ardından 25.57 lirayı bulacak. ÖTV ve KDV’deki artış bugünkü fiyatlarla tüketiciye 78 kuruş zam olacak yansıyacak.

HABER MERKEZİ

Benzin ve motorine zam geliyor

Yorumlar kapalı.