Bergama’da çiftçiler endişeli!

Bergama'da geçtiğimiz yıl başlayan, kullanılmış suyun arıtılamadan Bakırçay'a boşaltılması problemi çözülmüş ancak daha sonrasında yeniden cereyan etmişti. Çiftçiler durumdan endişe duyuyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kucukmenderes.com.tr’den Utku Beycan’ın haberine göre, İzmir’in Bergama ilçesindeki arıtma sisteminde yaşanan arıza, tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Bölgede bulunan vatandaşlar, Bergama’da kimi zaman kullanılmış suyun Bakırçay’a boşaltılmasından şikayet ediyor.

Bergama’daki söz konusu arıtma, Bakırçay’ın bitişiğinde bulunuyor. Arıtmaya ve havzaya yakın bölgeler, aynı zamanda yoğun bir tarım arazisi.

Arazide tarlaları bulunan bir vatandaş olan H. E., arıtmada yaşanan arızalardan yaşanan sıkıntıları anlattı. Bölgede uzun yıllardır tarım faaliyetlerini devam ettiren çiftçi, “Bergama’da arıtmadan gelen su tarlalarımızın olduğu yere dökülüyordu. Geçen sene, arazilerimize dökülen su simsiyah akmaya başladı. Pis kokuluydu ve içi atık doluydu. Sulamada çok zorluk çektik ve o kirli suya bulanan alıcı hortumlarımızı günde 3, 4 defa temizlemek zorunda kaldık” ifadelerini kullandı.

“PROBLEMİN ÇÖZÜLMEDİĞİ ÇOK NET ORTADA”

Senenin başlarında bir miktar düzelme yaşandığını da dile getiren çiftçi, suyun renginin hala siyah akmaya devam ettiğini  de belirtti.  Pompalanan sudaki kirlerden dolayı tarım faaliyetlerini yoğunlaştırdığı bölgeyi değiştirdiğini vurgulayan H. E., “Belediyedeki yetkililer bu sene sudaki durumun düzeleceğini garanti etmiş olmasına rağmen suyun rengine bakıldığında, problemin tamamen çözülmediği çok net ortada” diye konuştu.

Bölgedeki vatandaşlara göre problem epey hafiflemiş olmasına rağmen çiftçiler, önceki seferlerde olduğu gibi sorunun yeniden cereyan etmesinden endişeli. Sıkıntıları dile getiren çiftçi, “Sorunun kalıcı olarak çözülmesini ve bu çözümün yapıldığının ilan edilmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Bergama’da çiftçiler endişeli!

Yorumlar kapalı.