Ekonomist Ümit Akçay kazanımların kalıcılaşmasının formülünü açıkladı

2017'den bu yana Berlin Ekonomi ve Hukuk Okulu'nda öğretim üyeliği yapan Doç. Dr. Ümit Akçay, maaş ve ücret zamları ile gelen kazanımların kalıcılaşmasının formülünü açıkladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kucukmenderes.com.tr’den Utku Beycan’ın haberine göre, 2017’den beri Berlin Ekonomi ve Hukuk Okulu’nda öğretim üyeliği yapan ve pek çok önemli ekonomi kitabı yazmış veya katkıda bulunmuş ekonomist ve Doç. Dr. Ümit Akçay, maaşlara ve ücretlere gelen zamların enflasyon tehlikesi karşısında kalıcı olmasının formülünü verdi.

Akçay, “Türkiye’de asgari ücrete gelen zamların enflasyonla anlamsız hale getirilmesini önlemek için ne yapmalı” sorusuna, gelir artışlarının enflasyona endekslenmesi gerektiğini belirtti.

Bunun reel ücret kayıplarının belli bir miktarda giderilmesine yardımcı olacağını söyleyen Akçay, özellikle alt gelir gruplarının hissettiği enflasyonun; barınma, ulaşım ve gıda giderlerindeki artışın yüksekliği nedeniyle daha yüksek olduğunu da ekledi.

“Gelir artışları enflasyona endekslenmeli”

Akçay, “Ücret artışlarının enflasyon karşısında erimemesi için yapılması gereken, gelir artışlarının enflasyona endekslenmesidir. Bu sayede hayat pahalılığının yarattığı reel ücret kayıpları bir ölçüde giderilebilir. Ancak özellikle alt gelir gruplarının hissettiği enflasyon daha yüksek. Çünkü bu kesimlerin harcama sepeti içinde barınma, ulaşım ve gıda harcamaları daha yüksek yer kaplıyor. Bu nedenle enflasyonun gelire göre düzeltilmiş versiyonu üzerinden ücret artışlarının yapılması daha uygun olacaktır. Bu teknik bir öneri olarak görülebilmesine rağmen, hayata geçmesi ancak emek örgütlerinin ve çalışanların bu yönde yapacakları baskılarla olabilir” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

Ekonomist Ümit Akçay kazanımların kalıcılaşmasının formülünü açıkladı

Yorumlar kapalı.