Bornova Halk Dansları Festivali Sona Erdi

Bornova Belediyesi'nin sivil toplum kuruluşları ile düzenlediği dört gün süren Bornova 2. Halk Dansları Festivali son buldu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sergiden panele, dans gösterilerinden konserlere pek çok etkinliğin gerçekleştirildiği festivalin son günü düzenlenen kortej yürüyüşü ve dans gösterileri katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı.

Müzik ve dansın iç içe geçtiği, Balkan ezgilerinin Bornova’da hayat bulduğu festivalin coşkusu Büyükpark’ta açılan kültür stantları ile başladı. Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi, “Sandık Kokusu” ve “Balkanlar Fotoğraf Sergisine” ev sahipliği yaptı. “İzmir Balkan Göçmenleri Geleneksel Dans Kültürü” Paneli ile ‘Balkanlar’dan Anadolu’ya Türk Halk Müziği Konseri’ Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Çocuk Aktiviteleri ve dans gösterileri ile renklenen etkinlikte görev alan tüm dernekler Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda düzenlenen özel gecede Bornova’ya Balkan rüzgarını taşıdı. Kortej Yürüyüşü Festivalin son günü ise tüm katılımcı derneklerin halk oyunları ekiplerinin kostümleri ile bando eşliğinde yaptığı kortej yürüyüşü büyük ilgi gördü. Büyükpark’ta başlayan kortej Küçükpark ve Süvari Caddesi boyunca devam ederek Ayfer Feray Açık Hava Tiyatrosu’nda son buldu. Yürüyüşün ardından sunulan dans gösterileri de Bornovalılara unutulmaz bir gece yaşattı.

Etkinliklerde Bornovalıları yalnız bırakmayan Başkan Mustafa İduğ, “Balkanların yüreğimize dokunan melodilerinin eşliğinde, çok renkliliği ve çok kültürlülüğü bize getiren halk oyunları ekiplerimizi teşekkür ediyorum. Onlar ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu şeyin, kardeşliğin motiflerini sundular. Atamızın doğduğu topraklarda yeşeren bağımsızlık ışığını bize getirdiler” dedi.

Haber Merkezi

Bornova Halk Dansları Festivali Sona Erdi

Yorumlar kapalı.