Bu balığı yiyenin kılçığı boğazında kalır

Türkiye, 1 gram altınla, bir kilo balığın alınamadığı bir dönem yaşıyor. Herkes şaşkın şaşkın tezgahlara bakıyor. Ülkenin durumu hiç de iç açıcı görünmüyor. Vatandaş, ne yapacağını bilmiyor, yetkililer açıklama üstüne açıklama yapıyor. Çözüm ise uzak görünüyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yanlış okumadınız. 1 gram altınla bir kilo balık alınamıyor. 1 gramın serbest piyasadaki değeri bin 620 TL, tezgahtaki bir kilo barbunun fiyatı ise bin 699 Lira.

yenikiraz.com’dan Semi Tektaş’ın haberine göre, uzmanlar sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için her bireyin haftada yaklaşık olarak 2 veya 3 porsiyon et, tavuk, balık eti gibi protein içerikli besinler tüketmelerini öneriyor. Fakat günümüz koşullarında bir asgari ücretlinin ya da emeklinin maaşı bu besinleri almaya yetmiyor.

ALIŞVERİŞ MERKEZİNDE 1699 TL

Bugün marketlerde tavuğun kilosu 140 TL, etin kilosu 430 TL ve Barbun balığının kilosu bin 699 TL’den satılıyor. Tavuk ve et fiyatları ‘el yakıyor’, ‘pahalandı’ derken balık fiyatları aldı başını gidiyor. Hatta barbun uçuyor.

Vatandaş ekonomik krizde kırmızı eti yiyemeyip, ucuz diye balığa yöneliyor. Ancak balık fiyatları bile cep yakıyor.

Havra Sokağı’ndaki esnaflardan balıkçı Şehmus Katar, sezon açılmadığı için balık çeşitliğinde bir sıkıntı yaşadıklarını ama bu sıkıntının 1 Eylül itibariyle bitmensin beklediklerini söylüyor. “Elimizde olan balıkların fiyatları değişkenlik gösteriyor. Sardalya 40 lira, Somon 100 lira, Çipura 80, Levrek 120 lira. En pahalı balık Karides ve Barbun, kilosu tezgâhlarda 600 ila 1400 lira arasında değişiyor. Sezonun açılmasını bekliyoruz. Sezon açıldıktan sonra en pahalı bu balıkların 50 liraya kadar düşecek” diyor.

bu baligi yiyenin kilcigi bogazinda kalir whatsapp image 2023 07 11 at 16.06.03

Balık Esnafı Şehmus Katar

BARBUN OYUNLARI

Barbun fiyatlarının her tezgahta farklı fiyat olmasının konusunda konuşan Katar, plastik Barbuna dikkat çekti. Balıkçı Katar, “Tezgahlarda farklı barbun fiyatları var bunun sebebi plastik Barbun. Çünkü 500’e satılan Barbun, önceden kalmış, zamanla yenir ama çürümüş barbun olarak geçiyor. Ama kaliteli barbunu bin liranın altında bulamazsınız” değerlendirmesinde bulundu.

ESNAF FİYAT ASMIYOR
Havra sokağında balık esnafının Barbun fiyatlarında etiket kullanmaması ilgi çekti. Çoklu fiyatın uygulandığı Barbun’da ‘esnaf fiyat yazmayı mı utanıyor?’ sorusunu akıllara geldi.

bu baligi yiyenin kilcigi bogazinda kalir whatsapp image 2023 07 11 at 16.06.08

“KURBAN BAYRAMI SATIŞLARI ETKİLEDİ”

Havra Sokağı’ndaki tavukçu Vedat Acar ise bayram dönüşünde satışlarda durgunluk olduğunu dile getirerek, “En pahalı ürünümüz kanat badem 140-150 TL arasında bir fiyata sahip, en uygunu ise çorbalık tavuk var 15 TL, ciğer 45TL, Taşlık 50TL, diğer ürünler ise 60Tl olarak tezgâha çıkıyor. Tavuk satışları kurban bayramından çıktığımızdan dolayı düştü. İlerleyen süreçte artmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

bu baligi yiyenin kilcigi bogazinda kalir whatsapp image 2023 07 11 at 16.06.06

Tavukçu Vedat Acar

Haber Merkezi

Bu balığı yiyenin kılçığı boğazında kalır

Yorumlar kapalı.