Buca Kiraz Festivali’nde Başkanlar Keşkek Dövdü

Buca'da bu sene 16. Belenbaşı Yörük Kültürünü Tanıtma ve Kiraz Festivali düzenlendi. Festivale katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç birlikte keşkek dövdüler.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl 16.’sı gerçekleştirilen Buca Belediyesi Belenbaşı Yörük Kültürünü Tanıtma ve Kiraz Festivali, kasım ayında hayatını kaybeden Belenbaşı Köyü Muhtarı ve Ege Bölgesi İzmir Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı İsmet İlhan anısına düzenlendi. Festivale, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eşi Neptün Soyer, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, eşi Zuhal Kılıç, Cumhuriyet Halk Partisi Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe, Belenbaşı Köyü Muhtarı Faruk İlhan, eski milletvekili Mehmet Ali Susam, Buca Belediyesi meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Festivale katılmak isteyen İzmirliler, festival alanına ulaşmak için kilometrelerce araç kuyruğu oluşturdu.

Geleneksel kortej yürüyüşü ile başlayan festivalde, Tunç Soyer ile Erhan Kılıç, eşleriyle beraber köy meydanında keşkek dövdü. Daha sonra,  “En İyi Kiraz Yetiştiricisi Yarışması” kapsamında kiraz tadımı yapılarak finalistler belirlendi. Birincilik ödülünü Remzi Altıparmak isimli üretici alırken, ikinci Güngör İlhan, üçüncü Ali Özgün Kınacı oldu.

bucada kiraz festivalinde baskanlar keskek dovdu ai0i3711 ok

“Köklerimize Sahip Çıkmak”

Konuşmasına  vefat eden Belenbaşı Muhtarı İsmet İlhan’ı anarak  başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  “Aslında hikâye o kültürü yaşatmaktır. Ben bu hikâyenin bizi geleceğe taşıyacak hikâye olduğunu biliyorum.  Köklerimize ne kadar sahip çıkarsak, geleceğimiz o kadar kuvvetli olur. O nedenle bu festivalin sadece yemek içmek olmadığını, hafızalarımızı tazelemek olduğunu bilmeliyiz.  Bu festival, köklerimize sahip çıkmaktır. O nedenle bu festival çok kıymetlidir” dedi.

“Beton yığınına dönüşmüş bir köyler bölgesi değil”

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ise köyler bölgesinde tarımı özendirmek için çalışma yaptıklarını belirterek, “Bugün burada kentte yaşayan vatandaşlarımızın toprağa, tarıma ne kadar uzak kaldıklarını, ne kadar özlediklerini görüyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımızın sürdürülebilir tarımı gündeme getirmesinin ne kadar değerli olduğunu görüyorum. Bir kez daha kendilerine teşekkür ediyorum. Bu güzel tarım alanlarının betonla değil, tarım ürünleri ile dolu olması için, tarımdan da para kazanılacağını göstermek için bu festivalleri yapıyoruz. Beton yığınına dönüşmüş bir köyler bölgesi değil, yemyeşil bir coğrafya hayal ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Bergama’dan gelen kılıç kalkan ekibinin gösterisi festivalde coşkuyu artırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca Belenbaşı Yörük Köy Tiyatrosu gösterisi izleyenlerden büyük alkış aldı. Yörük Türkmen Kadınları Derneği’nin halk oyunları ise festivale ayrı bir renk kattı. Gün boyu sanatçılar Zeynep İlhan, Bahar Almaç, Fatoş Kadıoğlu, Kemal Özgün, Yavuz İlhan ve Abdullah İnanç’ın sahne aldığı festival, Türk Halk Müziği’nin sevilen isimlerinden Sümer Ezgü konseri ile son buldu.

Haber Merkezi

Buca Kiraz Festivali’nde Başkanlar Keşkek Dövdü

Yorumlar kapalı.