Büyükşehir’in kentsel dönüşüm krizi büyüyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin tartışmalara neden olan bloğu ile ilgili Bakanlığın olumlu rapor verdiğini iddia etti. Raporda ise mühürlenen binanın yıkılması ve tüm blokların yeniden incelenmesine karar verildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SILA ARABACIOĞLU

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kent gündemine demir ve beton eksikliği iddiasıyla damgasını vuran Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili, Bakanlığın olumlu rapor verdiğini paylaştı ve buna rağmen tartışmalara konu olan 300 metrekarelik alanın yıkılarak yeniden yapılacağını açıkladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın raporunda mühürlenen binanın yıkılması ve tüm blokların yeniden incelenmesi öneriliyor. AK Partili Erhan Çalışkan ise “Bu raporu olumlu diye ifade etmek mümkün değil. Sanırım Tunç Bey raporu okumamış” diye konuştu.

YENİDEN İNCELEME

Raporda ayrıca mühürlenen binaların yıkılmasının gerektiği altı çizilirken tüm blokların yeniden incelenmesi konusunda adım atılması gerektiği belirtildi ve şu ifadelere yer verildi:
“100418 sayılı Karşıyaka Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 3194 Sayılı Kanunun 28 ve 32 maddelerine göre tanzim edilen zabıt ve raporuna istinaden Mühürlenen ve mühürlemeye sebep olan aykırı imalatların yıkılarak yeniden ruhsat eki projesine uygun olarak imal edilmesi, yine yukarıda bahsi geçen IV. Etap 27022 ada, 1 parselde ve III. Etap A2 blokta en düşük deney sonucunun standartları karşılamaması gerekçeleriyle ve tüm bloklarda tarafımızca örnekleme usulüyle denetim yapıldığından, idarenizce tüm blokların gerekli yönetmelikler kapsamında yeniden incelenmesi gerekmektedir.”

‘TUNÇ BEY RAPORU OKUMAMIŞ’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Erhan Çalışkan, “Rapor mühürlenen bölümdeki imalatların yıkılması gerektiğini ifade ediyor. Örnekleme usulü Bodrum kattan alınan karot örneklerinden iki adedinin TSE standartlarını sağlamadığı raporda yer alıyor. Bu nedenle bütün imalatın incelenmesi gerektiği belirtiliyor. Bu raporu olumlu diye ifade etmek mümkün değil. Sanırım Tunç Bey raporu okumamış” dedi.

‘VEBAL, HAVADA KALMAYACAK’

AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı da sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Saygılı, “Sözüm ona halkçılık! Sözüm ona dönüşüm! CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin Örnekköy kentsel dönüşüm projesi ellerinde patladı! Demek ki dönüşüm ciddi bir işmiş; demek ki yasaya aykırılığın, usulsüzlüğün üstü, süslü kelamlarla örtülemiyormuş! Bakanlığın raporu ortada. Lamı cimi yok! İZBETON üzerinden kurduğunuz tezgaha, parti yöneticilerinizin ortak olduğu kooperatifleri dahil etmiş, kamu kaynaklarını, yani İzmir’in parasını el birliği ile hiç etmişsiniz! Depremi iliklerine kadar yaşama riski olan İzmir’in Belediyesinde Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı’nı kapatmaya kadar giden bir korku tüneli içindesiniz. Evet; korkun! Çünkü tüm bu yaptıklarınız önünüze bir bir gelecek. Sabahın seherinde yaptığınız, “Her şey çok güzel olacak” açıklamalarınız da artık inandırıcı olmayacak. Bunca vebal, havada kalmayacak! İzmir, bunca yanlışın hesabını elbet soracak” diye konuştu.

Büyükşehir’in kentsel dönüşüm krizi büyüyor

Yorumlar kapalı.