CHP’li Meclis Üyeleri Soyer’e destek açıklaması yaptı

CHP'li İzmir Büyükşehir Meclis üyeleri son günlerde Belediye Başkanı Tunç Soyer hakkında açılan soruşturmalar hakkında açıklama yaparak Soyer’e destek verdi. Açıklamada ‘Soyer yalnız değildir’ vurgusu yapıldı.

CHP'li Meclis Üyeleri Soyer'e destek açıklaması yaptı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni İzmir Gazetesi’nden Semi Tektaş’ın haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer hakkında Osmanlı Devleti ve son padişah Vahdettin’i eleştirdiği için İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı. Soyer’in Osmanlı Devleti’ni ve yöneticilerini hedef gösterdiği, kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarını işlediği iddia edildi. Öte yandan ‘Vahdettin’ soruşturmasının yankıları devam ederken 14 yıl önce Seferihisar Belediye Başkanı olduğu dönemde eski belediye binasının önündeki Rum kilisesine ait çanı Yunanistan Konsolosluğu’na verdiği iddiasıyla hakkında soruşturma açıldığını duyuruldu. CHP’li İzBB Meclis Üyeleri İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı 5. Oturumu öncesinde açıklama yaparak Soyer’e destek açıklamasında bulundu. Açıklamaya CHP İzmir Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Murat Aydın yaptı.

 

Aydın’ın açıklaması şöyle;

‘SOYER YALNIZ DEĞİLDİR’

“Büyük Atatürk diyor ki ‘Memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar, gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini müstevilerin siyasi emelleriyle tehdit edebilirler.’ Kurtuluşun ve kuruluşun şehri İzmir’in 100. kurtuluş gününde Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini tekrar eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tunç Soyer hakkında soruşturma açıldı.

 

Neymiş bu sözler kişinin hatırasına hakaretmiş. Neymiş bu sözler halkı kin ve düşmanlığa tahrik ediyormuş. Biz bu soruşturmanın hedefinin ne olduğunu biliyoruz. Bu soruşturmanın hedefi ne Tunç Soyer’dir? Ne Cumhuriyet Halk partisidir ne de İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir. Bu soruşturmanın hedefi doğrudan doğruya Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’tir. Hesaplaşmaya çalıştıkları kişi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Büyükşehir Belediye meclis grubu bu durumun farkında olarak her zaman siyasi tavrının net olarak ortaya koyacaktır. Cumhuriyetle milli mücadeleyle kavgalı olanlara, kendilerince bir tarih yazmaya çalışanlara bu ülkenin en değerli evladı olan büyük Atatürk’e laf söylemeye cesaret edemeyince onun sözlerini tekrar eden sayın Tunç Soyer’e soruşturma açanlara tek sözümüz var, ‘başaramayacaksınız.’

İzmir halkı ve onun seçilmiş meclis üyelerini olarak bizler size izin vermeyeceğiz. Büyük Atatürk’ün açtığı yolda gösterdiği hedefe hiç durmadan yürüyen ve onun sözlerini tekrar eden Tunç Soyer bu yolda yalnız yürümüyor. Onun yanında vatansever ve Atatürk’e gönülden bağlı İzmir halkı var. Onun yanında İzmir Büyükşehir Belediye meclis grubu var. Onun yanında Cumhuriyet Halk Partisi örgütü var. O halde soruyoruz, bu soruşturmaya izin verenlere ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ideolojileri, soruşturma cesareti gösterenlerin arkasında kim var?”

 

Haber Merkezi

CHP’li Meclis Üyeleri Soyer’e destek açıklaması yaptı

Yorumlar kapalı.